Nezabudnite – Dnes je Deň otcov!

Nezabudnite – Dnes je Deň otcov!

RedakciaAktuality19.6.2022

Táto nedeľa tak patrí našim oteckom, a to súčasným, budúcim, ale samozrejme aj tým, ktorý už nie sú medzi nami. Aj keď sa tento sviatok neteší takej veľkej popularite ako napr. Deň matiek, oteckovia si taktiež zaslúžia našu pozornosť.

Tradícia Dňa otcov vznikla v roku 1910 vo Washingtone. Sonora Smart Doddová si chcela uctiť svojho úžasného otca, ktorý po smrti manželky musel vychovávať šesť detí a zároveň takýmto spôsobom chcela prejaviť úctu všetkým otcom. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. V Spojených štátoch amerických sa tento deň snažili začleniť do pravidelne pripomínajúcich si dní na začiatku 20. storočia. To sa ale nestretlo s veľkou podporou. Nakoniec sa podarilo presadiť Deň otcov až v roku 1966.

Čím obdarovať svojho otca v tento deň? To najviac, čo môžete niekomu dať je čas. Váš čas. Cenný dar pre otca je určite spoločne strávený čas s rodinou. Pripravte mu deň, kedy mu splníte nejaké želanie, zoberiete ho na výlet, do kina, do divadla, alebo niekam, kde to má rád. Určite však poteší aj malá bonboniéra, alebo tematický darček, či už tričko s vtipným nápisom, šálka s venovaním, veselé ponožky, a pod.

A prečo by sme si mali otcov vážiť a pripomínať im, akí sú pre nás dôležití? Podľa niekoľkých štúdií im vďačíme za vyššie IQ a zároveň aj EQ. Deti v rodinách so starostlivými otcami sa vďaka bezpečnému a milujúcemu prostrediu vedia lepšie sústrediť na okolie, ľahšie prijímanie a zapamätávanie nových informácií, ich spracovanie, či rozvíjanie pamäte. Deti, ktoré vyrastali bez otca podľa štúdií vykazujú viac psychosomatických problémov, trpia chronickou bolesťou, bolesťami hlavy, či depresiami. Naopak deti s otcom mali vyššie EQ, dokázali lepšie fungovať v medziľudských vzťahoch, učili sa zdravému súťaženiu, koncentrácii, čeliť výzvam, či pracovať s humorom. Ďalšie štúdie tiež hovoria, že väčšina detí, ktoré užívali návykové látky pochádzali z rodín bez otca. A zároveň deti bez otca majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanú kriminálnikmi.

Zaujímavosti o otcovstve a otcoch
- U morských koníkov je to samec, kto vynosí mláďatá
- Každé dieťa nadobudne viac z otcovej DNA ako z matkinej
- V starovekom Ríme sa za vraždu otca trestalo smrťou
- Otcovia zarábajú viac ako muži bez detí
- Šťastie dieťaťa v dospelosti ovplyvňuje viac pozornosť otca a ich vzájomný vzťah
- Prvý Deň otcov sa oslavoval pred 112 rokmi

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia