(ne)Závislosti v knižnici

(ne)Závislosti v knižnici

RedakciaAktuality7.6.2024

Vedeli ste, že aj online hry, Snapchat či Spotify sú sociálne médiá? Online závislosti, hate speech, grooming a trolling - to všetko boli témy, ktoré sa jeden celý májový  týždeň preberali v diskusiách s tínedžermi ružomberských škôl,  v priestoroch Mestskej knižnice Ružomberok.

Keď slávna Billie Eilish začala nosiť svoje charakteristické nadrozmerné kostýmy, nešlo len o módu, ale aj o upozornenie na negatíva bodyshamingu medzi mladými ľuďmi. O dôvere, výstražných signáloch, možnostiach riešenia a najmä o účinnosti nahlasovania a použitia printscreenov pri dokazovaní negatívnych javov debatovala v knižnici so študentmi ZŠ Černová a ZŠ Bystrická psychologička a lektorka PhDr. Jarmila Tomková z Občianskeho združenia ViaSua počas Týždňa (ne)Závislostí.

Spolu s ďalším lektorom, popularizátorom vedy Mgr. Dušanom Valentom sa žiaci venovali procesom získavania a overovania odborných faktov. Deti zo Súkromnej základnej školy Dotyk Ružomberok mali možnosť získať náučné informácie veľmi prístupnou formou, stretnúť sa aj s reálnymi príkladmi zo života, ktoré  pomôžu mladým ľuďom lepšie pochopiť spôsob a princípy kritického myslenia.

V závere týždňa ozrejmil existenciu a dôsledky online závislostí od internetu psychológ a vysokoškolský pedagóg doc. Juraj Holdoš, PhD., z Katolíckej univerzity v Ružomberku. Sociálne siete vznikli na spájanie ľudí, paradoxne však ich nadmerné používanie  vedie často k pocitom osamelosti. Študenti v aktívnej spolupráci s lektorom vytvorili viacero preventívnych plagátov, a sami si ich aj odprezentovali. Poukázali na chyby, ktorých sa dopúšťame vlastne všetci - deti i dospelí. 

Séria workshopov pre školské kolektívy na tému (ne)Závislostí sa uskutočnila vďaka podpore Nadácie Orange, v rámci výzvy Digitálna budúcnosť 2023/2024 a vďaka podpore Nadácie ESET z projektu „To naj z vedy 2024“.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia