Nezmyselné divadlo pokračuje. Bývalí zamestnanci sa nevedia zmieriť s rozhodnutím súdov, ktoré neuznávajú ich údajné nároky

Nezmyselné divadlo pokračuje. Bývalí zamestnanci sa nevedia zmieriť s rozhodnutím súdov, ktoré neuznávajú ich údajné nároky

RedakciaAktuality25.9.2020

Dokedy ešte? Spory okolo privatizácie ružomberských papierní sa ťahajú už 15 rokov. Hŕstka bývalých zamestnancov si v nich uplatňuje nároky, ktoré neexistujú ani podľa názoru právnych expertov a popierajú ich aj opakované rozhodnutia slovenských súdov. Aj po rozhodnutí Ústavného súdu v ich neprospech sa hŕstka z nich opäť ozvala a opakuje opäť tie isté nepravdy.

Ústavný súd povedal nie

Niektorí bývalí zamestnanci SCP, a. s., združení v organizácii Ružomberský papier, v roku 2016 doručili na Ústavný súd SR ústavnú sťažnosť. Tvrdia, že boli pri privatizácií podniku SCP, a. s. v roku 1996 porušené ich práva, ktoré vyplývali z privatizačnej zmluvy medzi Fondom národného majetku a privatizačnou spoločnosťou Eco-Invest, a.s.

Ústavný súd Slovenskej republiky na neverejnom zasadnutí 16. apríla 2020 v konaní o ústavných sťažnostiach občianskeho združenia Ružomberský papier zastúpeného advokátom Pavlom Korytárom rozhodol, že ústavným sťažnostiam občianskeho združenia Ružomberský papier, nevyhovuje.

Aj Lipšic hovorí nie

Daniel Lipšic.

Nároky bývalých zamestnancov z Ružomberského papiera odmieta ako neopodstatnené aj bývalý minister spravodlivosti a advokát Daniel Lipšic. „Máme za to, že tu bolo podaných niekoľko pomerne špekulatívny sporov na rôznych súdoch. Tieto spory sú zjavne koordinované a nemajú žiadne opodstatnenie. Právne je zrejmé, že zmluvný vzťah mal len akcionár, ktorý kupoval akcie a Fond národného majetku. Žiadna ďalšia tretia osoba. Je zjavné, že tieto spory sú koordinované a stojí za nimi niekto iný ako bývalí zamestnanci papierní. Takýchto typov sporov, ktoré majú viesť až k možnému vydieraniu, je na Slovensku viacero a stoja za nimi známe „biele goliere. V právnom štáte by takéto konanie nemalo byť prípustné. Je mi ľúto, že dobrí ľudia sa nechali zneužiť ľuďmi ako pán Korytár a pán Gavorník,“ hovorí v exkluzívnom videu pre náš portál Daniel Lipšic. Celé video s rozhovorom nájdete TU.

Papierne nárok odmietajú

ECO-INVESTMENT, a. s., dlhodobo argumentuje, že nárok zamestnancov, o ktorých hovorí OZ Ružomberský papier nikdy nevznikli, čo je potvrdené aj viacerými rozhodnutiami slovenských súdov. Naopak, zamestnanci papierní dostali iným spôsobom možnosť získať akcie spoločnosti, pričom túto možnosť využilo zhruba 2 400 z vtedajších 3 500 zamestnancov. Tí, ktorí akcie nakúpili za 100 korún za kus ich mohli predať za 3 000 korún. Jednu akciu tak zhodnotili 30 násobne.

Aktivity OZ Ružomberský papier vníma ECO – INVESTMENT a. s. ako snahu o mimosúdne vyrovnanie, ktorú rázne odmieta. „Rozhodnutie Ústavného súdu je ďalším súdnym rozhodnutím, ktoré potvrdzuje, že nároky zamestnancov z privatizácie SCP boli splnené a podania zo strany OZ Ružomberský papier nie sú opodstatnené,“ uviedla vo svojom stanovisku spoločnosť ECO – INVESTMENT a.s.

Kočnerov známy a Mečiarov človek

OZ Ružomberský papier, ktoré zastupuje advokát Pavol Korytár známy aj z prepisov toxickej konverzácie s mafiánom Mariánom Kočnerom v aplikácii Threema, sa už roky súdi so spolumajiteľom ružomberských papierní pre údajné nesplnené nároky z privatizácie Severoslovenských celulózok a papierní (SCP). Združenie žiada odškodnenie vo výške stoviek tisíc eur, či dokonca reprivatizáciu papierní. Predsedom OZ Ružomberský papier je Štefan Gavorník, bývalý prezidentom Fondu národného majetku z čias Vladimíra Mečiara.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia