Nočné hasičské zápolenie

Nočné hasičské zápolenie

RedakciaAktuality23.9.2023

Nočná hasičská súťaž v Liptovskej Teplej má za sebou už 16. ročník. Aj tohto roku sa tešila veľkej priazni o čom svedčí účasť 35 družstiev, ktoré pochádzali z rôznych kútov Žilinského kraja. Súťažilo sa v kategóriách muži a ženy podľa pravidielSeveroslovenskej hasičskej ligy. Trať bola vytýčená v strede obce na asfaltovej komunikácii. Boli použité sklopné terče, elektronická časomiera, fotobunka na štarte, aby sa namerali presné časy. Totiž v takýchto súťažiach rozhodujú desatiny sekundy.

Začiatok súťaže bol naplánovaný na 20.00 h, aby bola dostatočná tma a všetci účastníci mali rovnaké svetelné podmienky. Celá príprava hasičskej techniky sa robila len s použitím elektrických svietidiel. Hasičské družstvá nemali s tým problém, lebo svoju techniku poznajú dostatočne, aj keď na súťaž v noci sa nepripravujú zvlášť.

Starosta obce L. Teplej Milan Kašák v úvode zápolenia poďakoval tímom za ich účasť a zaželal im veľa úspechov bez úrazov.

V L. Teplej sa na štart postavilo 27 mužských a osem ženských družstiev. Časy na prvých miestach u mužov sa pohybovali okolo 15 sekúnd. Poradie sa určovalo podľa rýchlosti zrazenia obidvoch terčov. Na prvom mieste sa umiestnilo kysucké mužstvo Drábsko za nimi skončili tím z dediny Turčianske Jaseno a tretí boli muži zo Žipova. Z družstiev z okresu Ružomberok sa najlepšie darilo usporiadateľskému mužstvu, ktoré skončilo na štvrtom mieste, informoval Marek Števlík z Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v L. Teplej. Súťažiaci DHZ T. Jaseno dosiahli najrýchlejší prúd 13,59 s.

Pomerne vyrovnané výsledky mali aj ženské družstvá. Z nich sa na prvej priečke umiestnili Liptovské Revúce, striebornú medailu získali ich rivalky z L. Teplej a tretie boli ženy z obce Liesek. Najrýchlejší vodný prúd mali revúcke ženy a to 18,4 s. DHZ L. Lúžna bola jediná na súťaži, ktorá postavila dve ženské družstvá. Z nich tím A skončil na siedmom mieste, ale druhému s označením B sa nevydaril zásah.

Do L. Teplej prišli súťažiaci z regiónov Liptova, Oravy, Turca a z najďalej pricestovali súťažiaci z DHZ v Považskej Bystrici.

Starosta L. Teplej pozitívne hodnotil úspech ženského, aj mužského hasičského kolektívu. Vyzdvihol najmä svoje hasičky, ktoré robia dobré meno obci. Darí sa im aj za hranicami regiónu. Dokazuje to ich prvenstvo na spišskej regionálnej súťaži. Ako odmenu za ich reprezentáciu obce dostali od Obecného úradu v L. Teplej odmenu 1000 eur. V tejto súvislosti M. Kašák uviedol:„Peniaze môžete využiť aj na zlepšenie materiálovo-technického vybavenia. Samozrejme, že aj na „šminky“, lebo chceme, aby sa naše hasičky aj páčili a nielen dosahovali dobré výsledky.“ 

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia