Ako by ste zhodnotili svoj deň v Ružomberku?
Mal som úžasný deň, cestoval som tu už mnohokrát, no nikdy som skutočne nezostal priamo v meste. Tentokrát bolo hlavným cieľom navštíviť Ružomberok. Ráno som mal príjemné stretnutie s primátorom mesta. Povedal mi o meste a jeho okolí a tiež o tom, ako sa tu obyvateľom žije. Bol som tiež v Bjørnsonovom dome, ktorý má, ako iste viete, hlboké spojenie s Nórskom. Bjørnson bojoval za Slovákov na začiatku 20. storočia, kedy nikto z Európy nepodporoval slovenskú otázku. Bol tu za to cenený, predovšetkým v Ružomberku a to aj ako politik aj ako básnik. Zavítal som aj do Múzea Andreja Hlinku a ku pamätníku Černovskej tragédie. Tiež som mal možnosť navštíviť univerzitu. Bolo pre mňa prekvapením, aká veľká je Katolícka univerzita a ako dobre funguje. V Nórsku máme len malé spojenie so slovenskými univerzitami, prevažne s lekárskou fakultou v Martine a univerzitou veterinárneho lekárstva v Košiciach. Navštívil som tiež fabriku Mondi SCP, ktorá mi je osobne veľmi blízka, pretože môj otec pracoval v tomto odvetví v Nórsku v 50. až 70. rokoch. A to bolo pre mňa skutočne veľmi príjemné.
Stretli ste sa aj s poprednými predstaviteľmi nášho mesta. O čom ste spolu diskutovali?
Hovorili sme o tom, ako sa žije v Ružomberku, o školách, školskom systéme, ale tiež o situácii s koronavírusom, ktorý nás všetkých veľmi ovplyvňuje.
Čo bolo hlavným cieľom vašej návštevy?
Prehĺbiť spojenie s Bjørnsonom, ktorý je veľkou postavou na Slovensku a tiež v Nórsku. Bol to básnik, ktorý napísal našu národnú hymnu, takže si ho veľmi ceníme aj v Nórsku. Vážime si aj to, že viacero Slovákov vie o ňom veľmi veľa.
V závere svojho programu ste navštívili aj Mondi SCP. Ako hodnotíte toto stretnutie?
Vysvetlili mi produkciu, skladbu trhu a tiež niečo o tom, ako koronavírus ovplyvnil papierenský priemysel. Každého to ovplyvňuje, ale dúfam, že na to v blízkej budúcnosti nájdeme riešenie.
Spomínali ste, že váš otec pôsobil v papierenskom priemysle. Môžete to v skratke porovnať s tým, čo ste videli u nás?
Myslím si, že Mondi má vo svete mnoho konkurentov. Mnohí z nich pritom pochádzajú zo Škandinávie, alebo zo severských krajín. A to buď z Nórska, Švédska, alebo Fínska. Všetky tieto krajiny majú zároveň aj rozvinutý lesný priemysel. Rovnako aj na Slovensku je mnoho lesov, ktoré sú prirodzene obhospodarované, a nanovo vysádzané. Je to v podstate obehové hospodárstvo. Keď využívame prírodné zdroje, vysadíme zároveň nové, alebo ich viackrát využijeme. A aj to bolo zmyslom nášho rozhovoru.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia