Nosenie respirátorov je minulosťou. Vítajú ľudia túto zmenu?

Nosenie respirátorov je minulosťou. Vítajú ľudia túto zmenu?

RedakciaAktuality26.4.2022

Mať prekryté horné dýchacie cesty už nie povinnosťou v supermarketoch, v obchodných centrách, v MHD, v školských či predškolských zariadeniach, na pracovisku, v reštauráciách či na úradoch. Respirátor je naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární.

Zaujímalo nás ako zrušenie povinnosti nosenia respirátora vnímajú ľudia v Ružomberku a okolí. Stále stretávame niekoľko ľudí v rúškach a respirátoroch. Niektorí sú opatrní, a rúško chcú nosiť aj naďalej, iní sa uvoľneniu tešia.

Dárius z Ružomberka, 22 rokov – Je to super pocit, konečne sa dalo dýchať. Zároveň to bol zvláštny pocit vidieť tváre ľudí v obchode.

Ján z Ružomberka, 21 rokov – Cítil som sa uvoľnene a konečne po dlhej dobe ako slobodný človek, a nie obmedzený povinnosťou mať rúško na takmer každom kroku.

Adriána zo Stankovian, 52 rokov – Cítila som sa super slobodne, konečne sa mi prestali rosiť okuliare. Budem si musieť zvyknúť na to, že si pri zívaní musím zakrývať ústa.

Kristína z Liptovských Sliačov, 24 rokov – Zvláštny pocit pre mňa vidieť ostatných ľudí bez rúška, necítila som sa bezpečne „sterilne“. Všade som videla len baktérie. Ale na druhej strane sa aspoň lepšie dýcha.

Jakub z Ružomberka, 22 rokov – V prvý deň som si to ani neuvedomil, lebo rúško už bolo pre mňa taká samozrejmosť, aj som zabudol, že ho nosím. Až neskôr došlo k takej úľave, že už ho nemusím mať napr. v autobuse.

Roman z Liptovskej Štiavnice, 26 rokov – Prvý deň po uvoľnení opatrení to bol pre mňa nezvyk ho nemať a zrazu vidieť ľudí v autobuse bez respirátora, ale na druhej strane som rád, že ho už nemusíme mať.

Anna zo Stankovian, 70 rokov - Cítila som sa uvoľnene, slobodne, nemusela som rozmýšľať, či som si nezabudla Rusko, keď som šla vonku. Samozrejme sa mi lepšie dýchalo. Určité obavy som mala, keď som nastúpila do vlaku, obchodu, či bez rúška je to bezpečné.

Peter z Ružomberka, 30 rokov - Skoro som tuto zmenu ani nepostrehol, dozvedel som sa ju z rádia. Je to príjemná zmena k “starým časom”. Keďže som ale zdravotník a tam sú respirátory stále povinné tuto zmenu si užívam len polovične. Stále však vo mne rezonuje obava pred nakazením hlavne, keď sa nachádzam vo veľkom dave ľudí.

Po dvoch rokoch je odloženie respirátorov a rúšok určite príjemnou zmenou. Avšak naďalej buďme zodpovední voči sebe aj svojmu okoliu a myslime na to, že stále sú medzi nami aj zraniteľnejší ľudia.

Hlavný hygienik Ján Mikas však zdôrazňuje, že nosenie respirátora má stále význam. „Stále platí, že respirátor je najjednoduchšia ochrana pred nákazou koronavírusom a očkovanie je najefektívnejšia ochrana pred vážnym priebehom ochorenia. Chcem zdôrazniť, že ochrana horných dýchacích ciest má stále význam pre niektoré rizikové skupiny obyvateľstva, pre seniorov, pre ľudí s chronickými ochoreniami, pre tých, ktorí sa nedali zaočkovať.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia