Nová mestská plaváreň má vyrásť za 456 dní

Nová mestská plaváreň má vyrásť za 456 dní

RedakciaAktuality27.9.2022

V roku 1967 bola v areáli vtedajšieho Stredného odborného učilišťa papierenského v Ružomberku daná do užívania krytá plaváreň s 25 m bazénom a štyrmi dráhami. Všetko nasvedčuje tomu, že jedno z prvých športovísk tohto druhu na strednom Slovensku, čo nevidieť doslúži. „Babičku“, ktorá splnila svoju rolu a vyryla významnú historickú brázdu, nahradí nový objekt v susedstve Zimného štadióna Stana Mikitu. Včera sa tu slávnostne poklepával základný kameň.

Zhotoviteľ hneď začína s výstavbou. Do 456 dní by sme mali novú modernú mestskú plaváreň. Bude to komplexný rekreačno – športový stánok. Som len rád, pretože Ružomberok ani v tejto oblasti by nemal zaostávať,“ uviedol primátor mesta Igor Čombor. Jeho zástupca a nosný ťahúň celého projektu Ján Bednárik nám bližšie priblížil črtajúci sa skvostný športový objekt. „Plaváreň bude mať päť bazénov, najväčší 25 – metrový, so šiestimi dráhami. Ďalej to bude relaxačný, detský, výukový a kľudový bazén. Nebude chýbať ani wellness.“ Ružomberský viceprimátor zdôraznil, že ide o výnimočné dielo: „Od rekonštrukcie Kultúrneho domu Andreja Hlinku, sa ešte takáto, vyše 7 miliónová stavba v Ružomberku nezrealizovala.“ Len mimochodom verejné obstarávanie trvalo jedenásť mesiacov, keď do súťaže sa prihlásilo sedem spoločností, či firiem, dosť celý proces natiahli odvolávačky.

Na malej slávnosti nechýbal ani vedúci 65 – ročnej súčasnej plavárne Peter Štupák. „Niektorí ľudia sa pýtali, či mi nebude smutno za starou plavárňou. Moja odpoveď bola jednoznačná, že nie. Keď som, asi pred tridsiatimi rokmi prišiel na plaváreň, ktorá sa mi už vtedy zdala stará, mi Pavol Nosko povedal, ako mi bude dobre, že čo nevidieť sa začne pri ´zimáku´ stavať nová. Momentálne nám už hrozia veľké katastrofy. Minulý týždeň bol problém spustiť kúrenie, máme prasknutú vaňu, čím denne unikajú tri-štyri kubíky vody.“ P. Štupáka sme sa spýtali aj na potápačskú vežu, aké očakávania s touto atrakciou možno spájať. „Verím, že to bude ťahák. Veď niečo také na Slovensku ani nie je.“

Do novej vody sa budú sťahovať tiež členovia Plaveckého oddielu Ružomberok. „Samozrejme, teším sa, ale stále zostávam v kútiku duše opatrný. Po tejto sláve už verím, že sa všetko podarí dotiahnuť až do konca. Oddiel bude mať väčší komfort, na tréning o dve dráhy viac a Ružomberok sa dostane aj na pretekársku mapu Slovenska. Budeme môcť zorganizovať nejaké mítingy, súťaže. Práve to mi preblesklo hlavou, keď som sem prichádzal. Čo sa týka termínov, tie sú poriadne šibeničné, vravel hlavný tréner ružomberských plavcov Marek Langšádl.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia