Nová poľovnícka tradícia v ružomberskej farnosti

Nová poľovnícka tradícia v ružomberskej farnosti

RedakciaAktuality6.11.2023

Sviatok patróna poľovníkov svätého Huberta si pripomenuli 4. novembra v ružomberskom farskom kostole slávnosťou, ktorej súčasťou bola svätá omša.

Zišli sa tam poľovníci z regiónu dolného Liptova, aby si uctili pamiatku sv. Huberta, ale aj poďakovali Pánovi za stvorenie prekrásneho prírodného chrámu, za dary, ktoré môžu užívať. Slávnostnej atmosfére prispela aj svätá omša, ktorú slávil Dušan Škrabek, moderátor diecéznej kúrie, spolu s dekanom Dušanom Pardelom a ďalšími správcami farnosti v Ružomberskom okrese.

„Verím , že tradíciu, ktorú sme tu dnes začali, bude pokračovať. Tí čo prídu na tieto stretnutia budú mať pestrejší program. Bol by som rád, keby pritom všetkom bola súčasťou aj svätá omša. Svätý Hubert je patrónom všetkých poľovníkov,“ povedal D. Škrábek. Ďalej v kázni okrem iného uviedol: „Keď som si pozeral životopis tohto svätca, tak je vyobrazovaný inak ako iní svätci. Je spájaný so zjavením jeleňa, ktorý má na hlave medzi parožím kríž a tento atribút sa spája so životom svätého Huberta. Pochádzal zo šľachtického rodu a okrem iných poviností sa venoval aj poľovaniu. Jeho život nebol správne mravnostný. Zažil veľký šok, ked sa mu zjavil jeleň so žiariacim krížom, ktorého chcel uloviť. Boh sa mu takto prihovoril. Okamžite po tejto skúsenosti sa jeho postoj k životu zmenil. Začal viesť pokorný život, neskôr sa naučil vážiť si zvieratá a prírodu, prijal kresťanstvo, stal sa biskupom a venoval sa misijnej činnosti v oblasti Ardén."

Legenda rozpráva, že sv. Hubert raz na Zelený štvrtok poľoval na jeleňa, zrazu uvidel medzi jeho parohami kríž. Malo to na neho taký mocný vplyv, že neskôr, keď ovdovel, odišiel do kláštora v Stavelote v Belgicku. Sv. Lambert ho v Maastrichte vysvätil za kňaza. V roku 705 sa po Lambertovi Hubert stal biskupom. Ako biskup prežil veľmi plodný život. Veľa ľudí sa obrátilo vďaka nemu a stali sa aj viaceré zázraky. V Liège vystaval svätyňu, do ktorej umiestnil Lambertove relikvie. Neúnavne pracoval. V roku 727 šiel posvätiť nový kostol do okolia mesta Lovanio, aj napriek tomu, že cítil blízku smrť. Toto bola jeho posledná činnosť, potom fyzicky veľmi zoslabol a o šesť dní neskôr zomrel v Tervurene blízko Bruselu. Jeho synom bol sv. Floribert, ktorý bol zároveň aj jeho nástupcom na biskupskom stolci.

Oslavu sv. Huberta v Ružomberku, ktorého sviatok slávime 3. novembra, umocnili svojim umením aj liptovskí trubači a fujarista Ľubomír Lauko. Prispela k tomu aj výzdoba pred oltárom. Predseda Obvodnej poľovníckej komory v Ružomberku Pavol Jeleník, uistil celebranta, že každoročne pripravia takúto slávnosť, aby sa poďakovali Bohu za jeho veľké dielo. Poďakoval za spoluprácu pri príprave podujatia aj Okresnej organizácii Slovenského poľovníckeho zväzu v Ružomberku.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia