Nové semafory pri Mostovej začnú čoskoro fungovať

Nové semafory pri Mostovej začnú čoskoro fungovať

RedakciaAktuality4.12.2019

Pôvodne sa očakávalo, že svetelná signalizácia pri nemocnici bude dokončená 26. novembra. „Kabeláž na križovatke a potrebná infraštruktúra bola vo výrazne horšom stave ako sa predpokladalo. Inžinierske siete a prípojky boli v dezolátnom stave, nedali sa využívať ani základné veci, čo si vyžiadalo dlhší čas prác,“ komentuje situáciu Tomáš Mišovič, poradca primátora pre infraštruktúru.

Včera podvečer už bola križovatka pri nemocnici prejazdná bez obmedzení

Inštalácia semaforov pri nemocnici si vyžiadala dopravné obmedzenia

Ešte v utorok, 3. decembra o 7.30 ráno sa v smere z Dolného Kubína do Ružomberka vytvárala kolóna. Hoci tento stav nie je ojedinelý, komplikovali ho aj práce na svetelnej signalizácii. Znamenalo to odstavený smer od Dončovej ulice do križovatky, zúžené dopravné pruhy, zrušené ostrovčeky. Počas prác v čase dopravných špičiek, či už ranných alebo popoludňajších, premávku riadila polícia. Neskôr, v utorok popoludní, sa už situácia mení a svetelná signalizácia začína fungovať.

Komplexná zmena v dopravnej situácii mesta

Od jesene prechádzajú všetky svetelné križovatky v meste kompletnou výmenou, s čím sa zároveň zavádza aj dynamická zelená vlna. Investorom je Národná diaľničná spoločnosť, ktorá svetelnú signalizáciu realizuje na základe požiadaviek mesta. Práce uskutočňuje zhotoviteľ diaľnice – Združenie Čebrať (OHL-ŽS a Váhostav), a návrh a realizáciu zelenej vlny si pod patronát vzala firma Siemens. Zásadná zmena sa už dotkla križovatiek pri Mondi aj pri Lidli a pribudli aj nové semafory na Mostovej. Po dobudovaní svetelnej signalizácie pri nemocnici príde na rad rekonštrukcia križovatky na Bystrickej ceste. Následne sa výmena dotkne križovatiek pri bývalej predajni Hobbi a Katolíckej univerzite. V akom časovom horizonte to bude, ozrejmuje hovorkyňa národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová: „Práce budú pokračovať v závislosti od počasia. V prípade nepriaznivého počasia budú práce prerušené a budú pokračovať začiatkom roka 2020.“ Národná diaľničná spoločnosť začala v jeseni tohto roka montovať zelenú vlnu na tri etapy. Ako ďalej približuje Mišovič, je to však oveľa neskôr ako plánovali, pretože pôvodne sa počítalo s realizáciou v roku 2018.

Semafory pri Mostovej budú čoskoro v prevádzke

Zelenú vlnu spustia až po obnovení všetkých križovatiek

Ako ďalej potvrdila Michalová, po realizácii výmeny svetelnej signalizácie na všetkých križovatkách bude nasledovať posledná fáza – optimalizácia zelenej vlny. Akonáhle sa spustí zelená vlna, teda všetkých 7 križovatiek, spustia sa signálne plány zelenej vlny. „Následne sa bude dopravná situácia vyhodnocovať ,“ dopĺňa Mišovič. Po dobudovaní svetelnej signalizácie sa má tiež zvýšiť priepustnosť križovatky pri Mondi, keďže sa počíta s rozšírením cesty o približne jeden kilometer. Výmenou svetelných križovatiek sa má zlepšiť dopravná situácia v meste kvôli meškajúcej výstavbe diaľnice.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia