Myšlienka tohto projektu sa zrodila ešte v roku 2008, no jeho realizáciu sa podarilo naplniť až o desať rokov neskôr. Gabriela Demčáková z oddelenia regionálnej politiky vysvetlila okolnosti vzniku Domu UNESCO bližšie. „Návštevníci, ktorých do Vlkolínca ročne zavíta aj niekoľko tisíc, stále vyhľadávajú nové objekty, s ktorými by sa chceli zoznámiť a ktoré by boli niečím výnimočné. Keďže mesto nevlastnilo žiadny podobný objekt vo Vlkolínci, ktorý by poskytoval informačné služby na potrebnej úrovni, mesto ešte v roku 2008 schválilo projektovú dokumentáciu na výstavbu tohto objektu. Zrealizovať sa ho však podarilo až v tomto volebnom období a to vďaka príspevku Vlády Slovenskej republiky a neoblomnému úsiliu zo strany vedenia mesta a najmä pána primátora“, uviedla.
Novostavba Domu UNESCO, verne kopíruje pôvodný dom, ktorý bol žiaľ vypálený počas SNP. Cieľom a poslaním budovania expozícií v tomto dome je najmä poskytovať domácim aj vzdialenejším návštevníkom služby na potrebnej úrovni, ktoré si značka UNESCO zaslúži a ktoré turisti právom očakávajú.
Čo všetko tu nájdete?
Dom UNESCO je situovaný rovnako ako pôvodné domy a aj keď jeho interiér bude v určitých častiach jasným dôkazom toho v akej dobe sa momentálne nachádzame, množstvo vybavenia a detailov privedie návštevníkov do autentického prostredia pravej drevenice. Milan Kolčák z Informačného centra mesta Ružomberok predstavil jednotlivé časti interiéru Domu UNESCO. „Návštevníci v prvom rade vojdú do tzv. pitvora, kde kedysi bývala hlinená podlaha a tento priestor slúžil ako vchod do domu. Práve tu sa bude nachádzať modernejšie vybavenie ako počítače a pulty, za ktorými sa bude nachádzať zamestnanec pripravený poskytovať relevantné informácie a predávať suveníry. Menšia miestnosť nachádzajúca sa napravo slúžila v minulosti ako komora, kde sa skladovalo jedlo. V Dome UNESCO by však mal tento priestor slúžiť ako expozícia pamiatok UNESCO v rámci celého Slovenska. Ak hostia zatiaľ nenavštívili iné z týchto pamiatok, práve na tomto mieste môžu načerpať inšpiráciu. Naľavo sa nachádza najväčšia a vďaka vymurovanému krbu aj najútulnejšia miestnosť. Tá by mala ostať taká voľnejšia, chceli by sme v nej využiť hlavne steny a vytvoriť tu expozíciu histórie Vlkolínca“, opísal jednotlivé časti domu Kolčák.
Otvorené aj mimo sezóny
Dom UNESCO bude pre návštevníkov počas letnej sezóny otvorený 7 dní v týždni. Mimo sezóny bude zatvorený len v pondelky. Podľa Milana Kolčáka chcú byť k dispozícii aj ľuďom, ktorí mimo sezóny často prichádzajú do Vlkolínca až večer. „Ide nám hlavne o to aby ľudia zažili tú pravú atmosféru v drevenici, kde v krbe praská oheň, vonku je tma a oni môžu zažiť neopakovateľný zážitok“, uviedol.
Interiér očami mladých študentov
Dom UNESCO sa skladá z troch častí. Pivničná časť, ktorá by mala slúžiť na expozície a prízemie, kde návštevníci budú mať možnosť prvého kontaktu sú určené verejnosti. V súčasnosti je prízemie už viac menej pripravené k plnohodnotnému fungovaniu. Nad touto časťou sa však nachádzajú ešte služobné priestory, ktoré zatiaľ nie sú zariadené. A presne na to by podľa Gabriely Demčákovej chceli využiť potenciál mladých študentov interiérového dizajnu. „Momentálne sme v rokovaní so Školou úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, kde len teraz otvorili odbor interiérový dizajn. Predložili sme im našu predstavu a navrhli sme im aby ju skúsili zrealizovať svojimi očami. Myslíme si, že by to mohol byť úžasný výsledok spolupráce s mladými ľuďmi, ktorých to baví a ktorí sa tomu rozumejú“, neskrývala radosť Demčáková.
Pribudne aj reštaurácia
Novinkou na Vlkolínci je aj otvorenie reštaurácie. Tá by mala byť dostavaná v zadnej časti už existujúceho obchodu. V blízkej dobe bude na tento projekt vyhlásená už tretia obchodná verejná súťaž a práve to je podľa viceprimátora mesta Ružomberok, Michala Slašťana beh na dlhé trate. „Na prevádzkovanie a zariadenie tejto reštaurácie boli vyhlásené poslancami MsZ už dve súťaže, ktoré svojimi podmienkami nemohli priniesť úspech. Teraz však pripravujeme vyhlásenie tretej súťaže so zmenenými podmienkami a verím, že bude úspešná,“ vysvetlil súčasný stav Slašťan.
Gabriela Demčáková doplnila vyjadrenie viceprimátora tým, že aj priestor pripravovanej reštaurácie podobne ako priestor Domu UNESCO bude úžasný, magický a svojim návštevníkom poskytne fantastický a očarujúci výhľad na okolitú prírodu.
Podľa slov samotných iniciátorov tohto projektu, aj naďalej dúfajú v podporu od mesta, lebo bez nej sa ďaleko nepohnú. Na návštevu ľudí v Dome UNESCO sa už teraz veľmi tešia a veria, že návštevníci prinesú nové nápady a vízie, ktorým sú v rámci tohto projektu mimoriadne otvorení. Samotné spustenie prevádzky však Demčáková a Kolčák zatiaľ komentovali len veľmi neisto. Chceli by tak však urobiť v čo najskoršom možnom termíne.
(foto: Anežka Macková)
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia