Novinky v cestovaní vlakom zadarmo

Novinky v cestovaní vlakom zadarmo

RedakciaAktuality27.7.2025

Od 1. augusta 2025 už nebudú cestujúcich s nárokom na stopercentnú zľavu z cestovného potrebovať nulový cestovný lístok pri nástupe do vlakov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prináša v regionálnej doprave ďalšie zjednodušenie pre cestujúcich s nárokom na bezplatnú dopravu. Stačí im platný preukaz ZSSK, ktorý ich oprávňuje cestovať vlakmi so stopercentnou zľavou.

Pribudli ďalšie kategórie

Pôvodne bola táto zmena plánovaná pre seniorov, avšak rozhodnutím ZSSK sa rozšírila aj pre študentov, žiakov, deti a ďalšie oprávnené skupiny. Tento krok výrazne odbúrava zbytočné čakanie v radoch pri pokladniciach, znižuje administratívnu záťaž a zjednodušuje cestovanie.

Zmena sa týka všetkých držiteľov platného nároku na 100 % zľavu v regionálnych vlakoch kategórií Os, REX a Zr, medzi ktorých patria:

• seniori od 62 rokov (OBČAN 62+ a OBČAN 70+),

• žiaci a študenti,

• deti do 16 rokov,

• poberatelia dôchodkov mladší ako 62 rokov (starobného a predčasného starobného, sirotského, vdovského, vdoveckého, invalidného, sociálneho dôchodku).

Zmena sa netýka diaľkových vlakov (Ex, R, EC), kde povinnosťou cestujúcich naďalej ostáva vyzdvihnúť si bezplatný lístok.

Digitálny preukaz – pohodlie na dosah ruky

Od septembra 2025 plánuje ZSSK spustiť elektronickú verziu preukazu v mobilnej aplikácii IDeme vlakom. Digitálny preukaz bude obsahovať QR kód pre rýchlu a jednoduchú kontrolu pri nástupe do vlaku. Držitelia môžu aj naďalej používať plastovú kartičku, no digitálna verzia prinesie väčšie pohodlie a ekologickejšie riešenie bez nutnosti návštevy pokladnice.

Cestujúci s nárokom na plnú úhradu cestovného už nebudú musieť tráviť čas státím v rade len kvôli vybaveniu nulového lístka. Táto zmena výrazne zjednoduší a urýchli ich cestovanie.

Vďaka zvýšenému počtu expresných vlakov Ex 5xx a 6xx linky Košice – Žilina – Bratislava sa v aktuálnom grafikone zvýšil celkový kontingent miest pre cestujúcich so stopercentnou zľavou o 30 %. Toto opatrenie prináša viac priestoru pre túto skupinu cestujúcich a zároveň lepšie využitie kapacity vlakov.

Systém nahrádzajúci nulový lístok preukazom už úspešne funguje v Rakúsku, Nemecku či Švajčiarsku. Tieto krajiny stavajú na dôvere cestujúcich a digitálnych riešeniach, ktoré zjednodušujú cestovanie a šetria čas všetkým zúčastneným.

Viac info: https://www.zssk.sk/bezplatna-preprava/

© 2026 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia