Novonarodené deti v Stankovanoch dostali vlastný stromček

Novonarodené deti v Stankovanoch dostali vlastný stromček

RedakciaAktuality30.4.2023

„Tento rok sme vysadili desať stromov, za rovnaký počet narodených detí od apríla 2022 do apríla tohto roka. Vybrali sme čínske okrasné čerešne - sakury, ktoré kvitnú nádhernými drobnými ružovými kvietkami a hlohy. Tie sú charakteristické svojou sýtočervenou farbou. Stromy si zasadili rodičia detí a k drevinám umiestnili drevené tabuľky s menom a rokom narodenia svojho potomka. Aj tento rok ich vyhotovil pán Jaroslav Gašper. Výsadbou sme skrášlili záhradu pri kaplnke Sedembolestnej Panny Márie na dolnom konci obce Stankovany“, hovorí Miroslava Polohová Ivanová, poslankyňa a kultúrna referentka obce.

Zo sadenia stromčekov za narodené deti by sa v obci mohla stať tradícia. Tento rok sa podujatie konalo druhý krát, minulý rok vysadili takmer štyridsať lesných drevín, duby a jedličky, v lese nad dedinou za deti narodené v období posledných troch rokov. „Nápad sadenia stromčekov v obci za narodené deti sa rodil v mojej hlave už dávnejšie. Chcela som prepojiť život detí a stromov, aby každé dieťa malo svoje symbolické korene, vedelo kam patrí a kto mu napomáha k jeho rastu. Pridanou hodnotnou tohto podujatia je samozrejme zvýšiť zeleň v prostredí, kde žijeme. Tento rok sme skrášlili okolie kaplnky a už teraz máme plány a vytýčené miesta výsadby do budúcich rokov,“ dodáva Polohová Ivanová.

Členovia kultúrnej a športovej komisie takýmto spôsobom uvažujú nad obnovením historickej aleje, ktorá viedla popri ceste od železničnej stanice smerom ku škole.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia