Nový prístroj dokáže odhaliť zdravotné problémy u nenarodeného dieťaťa

Nový prístroj dokáže odhaliť zdravotné problémy u nenarodeného dieťaťa

RedakciaAktuality10.5.2021

Vo vojenskej nemocnici majú na gynekologicko – pôrodníckej klinike nový špičkový 3D/4D ultrazvuk. Posúva možnosti lekárov aj pacientov výrazne dopredu.

„Vďaka nemu vieme včas oboznámiť matku s vrodenou poruchou plodu. Vieme povedať, či je, alebo nie je zlučiteľná zo životom, či je to operovateľné a dávame tak matke možnosť sa rozhodnúť, čo s tehotnosťou ďalej. Či podstúpi prerušenie gravidity, alebo bábätko donodí. Ak sa rozhodne pre donosenie, vieme tento plod ďalej lepšie manažovať,“ hovorí prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Juraj Ondrejka.

Lekári vedia pomocou ultrazvuku už v 11-12 týždni tehotenstva zhodnotiť základnú morfológia srdca a diagnostikovať niektoré vrodené poruchy plodu, ako je napríklad Downov syndrón.

Nový prístroj má oveľa vyššiu rozlišovaciu schopnosť a to, čo lekári mohli vidieť v 20-30 týždni tehotenstva, dokážu dnes diagnostikovať už v 12-13 týždni. Nezobrazuje len povrch telíčka, ale dokáže vidieť aj takpovediac do vnútra.

„Tento ultrazvuk už dokáže čiastočne sekvenovať na spôsob CT alebo MRI. Nedokáže si zosnímať celé telíčko, ale keď vidím oblasť, ktorá sa mi nezdá, viem si to do stroja uložiť a následne s tým ďalej pracovať. Dokáže otáčať roviny, ale aj odfiltrovať isté časti,“ hovorí prednosta.

Veľký prínos vidia lekári aj v diagnostike gynekologických ochorení, ako sú napríklad nádory malej panvy.

„V diagnostike sa začína preferovať morfológia tumoru, presná sonograficky diagnostikovateľná štruktúra, a to tento prístroj umožňuje,“ dodáva Ondrejka.

Ultrazvuková technológia, ktorá nahradila desaťročný prístroj, prináša pre budúcich rodičov okrem kvalitnej diagnostiky aj možnosť prvého 4D vizuálneho kontaktu s ešte nenarodeným dieťatkom. Cena USG záznamu je 49 eur.

Cez príjmovú ambulanciu sa mamičky budú môcť objednať na vyšetrenie už od 1. júna Bližšie informácie pre záujemkyne zverejnia čoskoro na webovej stránke nemocnice http://www.uvn.sk/

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia