Nový stroj za rok spracuje tisíce ton zberového papiera

Nový stroj za rok spracuje tisíce ton zberového papiera

RedakciaAktuality28.9.2021

„K našej silnej základni štyroch papierenských strojov pribudol piaty, úplne nový papierenský stroj, ktorý je jedným z najmodernejších v Európe. Prináša nám prosperitu, zamestnanosť a stabilitu pre našu spoločnosť, pre región, pre Slovensko a tiež pre akcionárov. Táto najväčšia investícia v histórii spoločnosti za 370 miliónov do modernizácie celulózky a výstavby nového papierenského stroja, priniesla 125 nových pracovných miest a mnoho ďalších je zapojených prostredníctvom dodávateľského reťazca,“ povedal Milan Fiľo, prezident ECO-INVESTMENT a.s.

Prednosť dostalo tvrdé drevo

Nový papierenský stroj s výrobnou kapacitou 300-tisíc ton ročne dodáva zákazníkom inovatívny a udržateľný nový druh kartóna s názvom Kraft Top White. Výrobky nájdu využitie v obalových riešeniach určených na priamy predaj, online nakupovanie ako aj v ďalších možnostiach baliacich materiálov vyrobených na mieru.

Ružomberské papierne výrazne zvýšili podiel vstupných surovín, dreva a recyklovaného papiera, ktoré sa používajú na výrobu nového kartónového produktu. Mondi SCP, ako najväčší spracovateľ dreva na Slovensku, dáva dlhé roky vysokú pridanú hodnotu domácej obnoviteľnej surovine drevu, ktoré pochádza z trvalo udržateľných lesov s certifikátmi FSC a PEFC alebo z kontrolovaných zdrojov.

minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (v strede).

„Kapacita slovenských lesov rastie. Štátne lesy sú najvýznamnejším partnerom Mondi SCP, z 2,3 milióna metrov kubických dreva, ktoré spracujú, im dodáva 1,2 milióna, Z dôvodu klimatických zmien nastáva ústup ihličnatých lesov pribúdajú listnaté lesy, ktoré poskytnú dostatočné množstvo suroviny na spracovanie,“ povedal Samuel Vlčan, miniser pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorý sa podujatia tiež zúčastnil.

Milan Fiľo vysvetlil výhody prechodu z ihličnatého na listnaté drevo, ktorý začal v roku 2004. „Na výrobu tony celulózy treba 5,6 metra kubického dreva z ihličnatých, ale len 3,8 metra kubického z listnatých stromov.“

Spracuje zberový papier

Okrem dreva otvára nový papierenský stroj nové kapacity spracovania aj pre zberový papier. Produkt Kraft Top White, kartónový papier s bielym povrchom, kombinuje v sebe výhody pevnosti, potlačiteľnosti a vzhľadu vrchnej vrstvy z bieleho čerstvého vlákna s výhodami spodnej vrstvy z recyklovaných vlákien.

Pri plnej kapacite bude papierenský stroj schopný ročne spracovať viac ako 200-tisíc ton zberového papiera predovšetkým zo Slovenska. Je to skvelá správa pre slovenskú cirkulárnu ekonomiku, pretože udržiava materiály v obehu zabraňuje vzniku odpadu. Toto zameranie je tiež v súlade s vedecky podloženými cieľmi MAP2030, 10-ročného akčného plánu spoločnosti Mondi pre udržateľnosť.

Podujatia sa zúčastnili aj zástupcovia obidvoch akcionárov Andrew King, CEO skupiny Mondi, Milan Fiľo, prezident ECO-INVESTMENT a.s. s Bernhardom Peschekom, prezidentom Mondi SCP a Miloslavom Čurillom, predsedom predstavenstva Mondi SCP. Prišiel aj Tibor Kőszeghy, generálny štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky a primátor Ružomberka Igor Čombor.

„Táto investícia nám umožňuje ďalej znižovať našu environmentálnu stopu, podporovať rast a vylepšovať naše portfólio obalových riešení, aby sme na trh prinášali inovatívne a udržateľné riešenia. Chcel by som poďakovať a zablahoželať tímu Mondi SCP k úspešnému zvládnutiu takého veľkého projektu, najmä v čase pandémie COVID-19. Chcel by som tiež osobne poďakovať Bernhardovi Peschekovi, prezidentovi Mondi SCP, ktorý zo spoločnosti odchádza koncom novembra. Bol tu od počiatočných plánov až po konečnú finalizáciu projektu a pričinil sa o to, aby PS19 spĺňal a dúfajme, že dokonca prekročil očakávania našich zákazníkov, kolegov a miestnej komunity,“ povedal Andrew King, CEO skupiny Mondi.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia