O dva týždne možno zmiernia protiepidemické opatrenia

O dva týždne možno zmiernia protiepidemické opatrenia

RedakciaAktuality7.4.2021

Ministerstvo zdravotníctva dnes usporiadalo tlačovú besedu, na ktorej prezentovalo súčasnú epidemickú situáciu a zmeny, ktoré nás pravdepodobne čakajú.

Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský upozornil, že o zmierňovaní opatrení a ďalšej stratégii testovania rozhodne dnes konzílium odborníkov.

Od budúceho pondelka budú na Slovensku v regionálnom kovid automate čierne už len okresy Kysucké Nové Mesto a Poprad,. Známe je aj to, že Ružomberok bude bordový a Liptovský Mikuláš si polepší a stane sa červeným okresom.

Novinkou ale je, že od 19. apríla by sa celé Slovensko mohlo prepnúť do bordovej fázy, čo znamená II. stupeň varovania. A to so sebou prináša mierne uvoľnenie opatrení.

„Naplnilo sa kritérium hospitalizácii pre prechod Slovenska do bordovej fázy. Počet prípadov spĺňa už kritérium na červenú fázu a reprodukčné číslo je pod úrovňou jedna, teda v poklese a je naplnené aj toto kritérium. Celé Slovensko bude ešte budúci týždeň celé čierne, no od 19. apríla by sa v kovid automate malo prepnúť do bordovej fázy,“ povedal Matej Mišík, riaditeľ inštitútu zdravotných analýz.

Poskytol čísla súvisiace s očkovaním. Na Slovensko prišlo 1 282 740 dávok vakcín, v apríli má prísť ďalších približne šesťstotisíc. Prvou dávkou zaočkovali 758 741 ľudí, druhú dostalo 263 913 záujemcov.

Očkovanie sa prejavilo už u personálu v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, kde počet infikovaných zamestnancov rapídne klesol. Lekárov je infikovaných menej o 87 percent, sestier o 74 percent a ostatného personálu o 70 percent. „A títo ľudia sú v častom kontakte s chorými pacientmi, no očkovanie im poskytuje dobrú ochranu pred prenosom ochorenia,“ povedal Mišík.

V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku prekročili posledný marcový deň hranicu 15-tisíc zaočkovaných proti COVID-19.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia