O krok bližšie k zelenej vlne

O krok bližšie k zelenej vlne

RedakciaAktuality17.2.2020

Od jesene prechádzajú všetky svetelné križovatky v meste kompletnou výmenou, s čím sa zároveň zavádza aj dynamická zelená vlna. Investorom je Národná diaľničná spoločnosť, ktorá svetelnú signalizáciu realizuje na základe požiadaviek mesta. Práce uskutočňuje zhotoviteľ diaľnice – Združenie Čebrať (OHL-ŽS a Váhostav), návrh a realizáciu zelenej vlny si pod patronát vzala firma Siemens. Zásadná zmena sa už dotkla križovatiek pri Mondi aj pri Lidli a pribudli aj nové semafory na Mostovej. Po dobudovaní svetelnej signalizácie pri nemocnici dnes prišla na rad rekonštrukcia križovatky na Bystrickej ceste.

Ráno sa začali práce na spomínanej križovatke, pokiaľ bude stabilné počasie – teplota nad nulou, bez výraznejšieho dažďa, či sneženia predpokladáme, že potrvajú dva až tri týždne,“ popisuje Tomáš Mišovič, poradca primátora pre infraštruktúru a dopravný expert. Doplnil, že na spomínanom úseku dôjde ku výmene celej kabeláže a nové káble sa budú ťahať v dĺžke až 130 metrov.

Hneď potom príde na rad križovatka Hobbi, ktorá je podľa Mišoviča komplikovaná. Práve tam by mali práce trvať približne mesiac. „Pre správne navrhnutie základov pre nové stožiare svetelnej signalizácie tam kompetentní umiestnili sondy,“ doplnil poradca primátora.

Rozšírenie vozovky v Rybárpoli

Následne od apríla by sa mala začať rekonštruovať križovatka pri Katolíckej univerzite. „ V smere do Rybárpola plánujeme rozšírenie vozovky, čím dôjde k výraznému zlepšeniu priestorových podmienok. Keďže ide o cestu tretej triedy snažíme sa spolupracovať aj so Žilinskou župou,“ priblížil stav Mišovič.

Po realizácii výmeny svetelnej signalizácie na všetkých križovatkách bude nasledovať posledná fáza – optimalizácia zelenej vlny. Akonáhle sa spustí zelená vlna, teda všetkých 7 križovatiek, spustia sa signálne plány zelenej vlny. „Po dobudovaní svetelnej signalizácie sa má zvýšiť priepustnosť križovatky pri Mondi, keďže sa počíta s rozšírením cesty o približne jeden kilometer," doplnil Tomáš Mišovič.

Opatrenia diaľničnej spoločnosti

Dopravnú situáciu má v meste zlepšiť súbor opatrení aj v réžii NDS. Podľa hovorkyne spoločnosti Michaely Michalovej sa momentálne vykonávajú práce na dočasnej protihlukovej stene pri obci Ivachnová a uskutočňuje sa aj výmena okien na domoch v obci Likavka a Ivachnová – to sa týka približne 60 rodinných domov. „Na jar sa práce rozbehnú aj na príslušenstve mostných objektov a na realizácii samotného telesa diaľnice,“ doplnila pre náš portál Michalová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia