Občania bojujú proti logistickému parku pri obytnej štvrti. Hrozí niečo podobné aj pri Ružomberku?

Občania bojujú proti logistickému parku pri obytnej štvrti. Hrozí niečo podobné aj pri Ružomberku?

RedakciaAktuality23.9.2020

Postavili si dom v pokojnej štvrti na okraji mesta a chceli si užívať pokoj vo svojich domoch. Teraz však obyvatelia obcí Veľké Dvorníky a Kútniky a mesta Dunajská Streda spisujú petície a bojujú proti výstavbe logistického centra priamo pod ich oknami. Výstavba logistického centra sa pritom plánuje aj v obci Lisková. Dočkáme sa aj tu petícií?

Tisíce ľudí v ohrození

Na problém upozornil vo svojom článku Denník N. Výstavba nového logistického centra zasiahne približne 3000 ľudí a niektorí to zo svojho domu k hranici logistického parku budú mať iba 20 metrov. Jedným z tisícov občanov, ktorí podpísali petíciu proti výstavbe je aj bývalý prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak.„Zvýši to hluk, zhorší to životné podmienky a znehodnotí naše nehnuteľnosti,“ sťažuje sa. Denníku N. Býva totiž na Agátovej ulici vo Veľkých Dvorníkoch, ktorá je k plánovanému logistickému centru najbližšie.

Na čele občanov, ktorí bojujú proti plánom developera je Zsolt Bindics, ktorý bol finalistom súťaže Podnikateľ roka. Býva iba pár domov od Jaroslava Spišiaka. „Dozvedeli sme sa to náhodou, nikto nám nič nepovedal. Dokonca ani náš starosta o tom nevedel. Ten sa to dopočul od nás,“ cituje Bindicsa Denník N. Ten tiež vysvetľuje, že miesto na výstavbu rodinného domu si dopredu preveril. „Šiel som na Obecný úrad vo Veľkých Dvorníkoch. Tam mi ukázali územné rozhodnutie z roku 2004, kde sa píše, že tu bude obytná zóna. Kúsok odtiaľto je jazero, kde sa dá prechádzať. Hovorím si – ideálne tiché miesto pre rodinu s deťmi,“ vysvetľuje Bindics.

Občania argumentujú aj tým, že do logistického parku budú denne prúdiť stovky nákladných áut. Developer hovorí o 200 autách. Aktivisti si myslia, že to môže byť až štyrikrát viac. Projekt podporuje starosta obec Kútniky, na ktorej pozemkoch má logistický park vyrásť. Na daniach by mu totiž tento projekt vyniesol ročne viac ako stotisíc eur do obecnej kasy. Organizátori petície žiadajú plnohodnotné posúdenie vplyvov na životné prostredie. To podľa nich ukáže, že na dané miesto logistický park nepatrí.

Väčší ako Amazon

Logistické centrum by malo mať rozlohu 28 hektárov. Čo znamená, že je dvakrát väčšie ako areál spoločnosti Amazon pri Seredi. Výstavbu centra plánuje spoločnosť Panattoni, ktorá sa v developerskom biznise pohybuje už viac ako tri desaťročia a stojí za výstavbou viacerých logistických centier v Európe. Podľa zámeru, ktorý Panattoni predložil Okresnému úradu životného prostredia v Dunajskej Strede, má mať areál spolu 494 statických stojísk, z toho 47 parkovacích miest pre nákladné automobily a 144 prekladísk. Riaditeľ slovenskej pobočky firmy Panattoni Erik Ivaničko tvrdí, že miesto, ktoré si na výstavbu vybrqali je pre ich zámer ideálne a zmenu neplánujú.

Aktivisti, ktorí spisujú petíciu, vidia za výstavbou aj známeho podnikateľa Oszkára Világiho. Samotný Világi spojenie s investíciou pre Denník N odmietol: „Nemám s tým nič spoločné, nevedel som o tom a ani to nepodporujem.“ Hneď vedľa plánovanej výstavby však stojí Világiho solárny park.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia