Občianske združenie Rozeta otvorilo svoju druhú výstavu

Občianske združenie Rozeta otvorilo svoju druhú výstavu

RedakciaAktuality4.5.2023

Dnes (4. mája) v krásnych, naozaj v reprezentačných priestoroch ružomberskej Galérii Rozeta na Plavisku sa konala vernisáž výstavy s názvom, ktorý nemohol byť ani výstižnejší – Darované.

Predstavujeme tu prvé dary, prvé akvizície, ktoré získala naša galéria. Ide o prezentáciu štrnástich autorov, čo nám podarovali svoje diela. Také, ktoré sú pre týchto umelcov charakteristické. Oni by mali tvoriť zbierku výtvarnej galérie súčasného umenia. Tá v Ružomberku chýba, no stále sa o ňu usilujeme. Ide o dlhoročnú ambíciu, aj v spolupráci s mestom,“ rozhovoril sa pre náš portál akademický maliar, docent na Katolíckej univerzite v Ružomberku a kurátor výstavy Pavol Rusko. „Je to naša druhá výstava v týchto priestoroch. Premiérová sa konala vlani v septembri s názvom Čo je doma, to sa počíta. Bolo to pri príležitosti otvorenia galérie. Vtedy išlo o výber z diel ružomberských výtvarníkov všetkých generácií. Okrem toho sme sa za posledné obdobie snažili náš umelecký stánok dostať do povedomia aj ďalšími projektmi, workshopmi pre deti, či pre učiteľov základných umeleckých škôl,“ pokračoval hlavný hostiteľ.

Samozrejme, pestrosť a rozmanitosť je charakteristickou črtou sprístupnených diel. „Áno, každý autor daroval niečo, čo mu je vlastné. Okrem žijúcich výtvarníkov, sa môžeme pochváliť tiež dvomi grafikami Igora Rumanského, pričom išlo o dar od Pavla Chomu. Len mimochodom, v našich priestoroch vystavuje aj päť vysokoškolských profesorov a traja docenti. Myslím si, že slušná skladba,“ doplnil Pavol Rusko.

Samozrejme kurátor sa, spolu so Zuzanou Gažíkovou, riaditeľkou Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku, postaral aj o slávnostné otvorenie expozície Darované. „V tomto názve je povedané všetko. Čo chceme robiť, aby sa galéria naďalej napĺňala. Keď počujeme slovo dar, človek si kladie prvú otázku, kto daruje a prečo. Nechcem tu pripomínať kazateľa v kostole, ale musím dať hneď aj odpoveď. S darom prichádzame my, prítomní výtvarníci, ale i ďalší, ktorí takto vstúpili do nášho projektu. A komu? Predsa, nám a vám Ružomberčanom, ktorí máme radi umenie,“ zdôraznil vo svojom príhovore Pavol Rusko. Z. Gažíkovou zase priblížila doterajšie a veľmi plodné, aktivity Rozety.

Ešte dodajme, že, svojim spôsobom unikátna výstava, potrvá do 14. júla 2023.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia