Obdarovali sa navzájom a pomohli druhým

Obdarovali sa navzájom a pomohli druhým

RedakciaAktuality12.4.2019

Zóna bez peňazí je projekt, ktorý je obľúbený na celom Slovensku. Aj v Ružomberku ste sa s ním mohli v uplynulých rokoch viackrát stretnúť. V nedeľu 14. apríla mala svoje pokračovanie v synagóge. Pokiaľ sa vo vašej domácnosti našlo niečo, čo ste už nepotrebovali, ale bolo to funkčné, nepoškodené, stačilo prísť a ponúknuť na darovanie alebo výmenu. Lebo radosť si môžete urobiť aj vy, ak si medzi ponúkanými vecami nájdete niečo, čo sa vám páči alebo čo by sa vám doma zišlo.

„Priniesť, ale aj odniesť si mohli Ružomberčania dámske, pánske, detské oblečenie a obuv, potreby pre domácnosť - kuchynské náradie, posteľnú bielizeň, uteráky, závesy, záclony a podobne, ale aj veci pre radosť - knihy, hračky, platne, CD, DVD, športové potreby, a tiež všetko, o čom si myslíte, že by mohlo niekomu poslúžiť,“ hovorí Marianna Stančoková z Občianskeho združenia RosArt, ktoré je iniciátorom podujatia. Upozorňuje, že do zóny nepatria znečistené alebo pokazené predmety.

Súčasťou podujatia bol aj sprievodný program: „Najmenší sa zabavili v detskom kútiku, aby si rodičia mohli nerušene hľadať a nachádzať to, čo by sa im aktuálne mohlo hodiť. Pre deti sme pripravili aj tvorivé dielne. O 14:00 odštartoval popoludňajší program rozprávkovým čítanie o dvoch nezbedníkoch – Kvakovi a Čľupovi. V rámci kultúrneho programu, v ktorom nechýbali domáci umelci, vystúpila aj mladá Ružomberčanka - talentovaná speváčka Vanese Jam, ktorá prestavila svoju tvorbu a tiež známe šansóny a džezové skladby,“ informuje Stančoková. Podľa nej je Zóna bez peňazí okrem radosti z darovania aj spôsobom ako inšpirovať k recyklovaniu a eliminácii konzumu a nadspotreby.

Všetko, čo si svojho nového majiteľa nenašlo, poputuje po skončení podujatia do rómskej osady vo Važci, kde ľudia nežijú v jednoduchých podmienkach. Podujatie podporilo Mesto Ružomberok, Kultúrny dom Andreja Hlinku, ktorý poskytol priestory synagógy, Miestna akčná skupina Dolný Liptov a spoločnosť INZELI.SK.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia