Obec pomenovaná podľa oviec - valašiek

Obec pomenovaná podľa oviec - valašiek

RedakciaAktuality17.7.2023

V roku 1474 obci kráľ Matej potvrdil valaské privilégiá. Od 14. storočia do polovice 17. storočia sa usadzovalo na našom území valašské obyvateľstvo, ktoré na chov valašského dobytka využívalo horské oblasti Slovenska. Základným zdrojom obživy obyvateľov obce bolo od jej vzniku pastierstvo a salašníctvo. Strmé svahy Choča sa využívali na pasenie oviec – valašiek. Obec bola spravovaná dedičnými richtármi a patrila Likave. V roku 1556 sa dostala pod právomoc oravského panstva. Z oravského regiónu bola Valaská Dubová vyčlenená a v roku 1941, kedy sa stala súčasťou okresu Ružomberok. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia, keď sa začala rozvíjať priemyselná výroba, hľadali obyvatelia obce zamestnanie v továrňach, ale najcharakteristickejšou prácou pre mužov sa stalo spojárstvo, ktoré živilo väčšiu časť rodín, uvádza sa v dokumentoch z najstaršej histórie obce, ktoré sú uchované v archíve v Liptovskom Mikuláši

Na históriu svojej obce si prišlo zaspomínať množstvo jej obyvateľov a rodákov, ktorí sa stredli 15. júla na futbalovom ihrisku vo V. Dubovej. Vedenie obce pre nich pripravilo bohatý kultúrny a hudobný program s mnžstvom atrakcií pre detí v sprievode chutných jedál a nápojov.

Medzi gratulantmi boli aj obyvatelia zo susednej obce Likavky. Oslávencovi gratulovali členovia jej folklórnej skupiny Likavan. V ľudovom tóne sa nieslo aj vystúpenie Sliačanskej sedmičky, ktorá priniesla nošu piesní. Vo večernom programe sa o priazeň publika uchádzali džezový spevák Peter Lipa a hudobnom zábavná skupiny Ščamba.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia