Obec Švošov by chcela pomocou zbierky zakúpiť automatický externý defibrilátor

Obec Švošov by chcela pomocou zbierky zakúpiť automatický externý defibrilátor

RedakciaAktuality14.5.2021

Automatický externý defibrilátor (AED) je prenosný prístroj určený pre laické, ale aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania. AED je schopný prostredníctvom energie z batérií udeliť cez správne umiestnené elektródy do ľudského tela elektrický výboj so silou až 350 KJ. Prístroj vydáva pokyny v českom jazyku. Je určený aj pre laikov, ktorí musia len plniť to, čo im prístroj povie. S jeho použitím sa šanca na prežitie zvyšuje až na 90 percent v závislosti od rýchlosti použitia.

Pacient má pri zástave srdca čas približne štyri minúty. Po tejto dobe začínajú odumierať bunky v mozgu pre nedostatok kyslíka. „Rýchlej zdravotnej službe treba cca 20 minút, aby prišla k pacientovi do našej obce“, uvádza obec.

„Pri návrhu tohto projektu sme vychádzali z tvaru našej obce aby bol prístroj umiestnený v čo najlepšom centre obce. Takto sme určili budovu nášho kostola Sedembolestnej Panny Márie, kde na jej fasáde bude osadená zabezpečená skrinka do ktorej bude mať každý prístup. Toto miesto bude monitorované kvalitnou IP kamerou s vysokým rozlíšením, ktorá zaznamená prípadné zneužitie tohto prístroja“, uvádza obec na svojej stránke. Príspevok pre jednu domácnosť v prípade zbierky by predstavoval 20€.

V meste Ružomberok nájdeme takýchto prístrojov niekoľko. Nachádza sa v priestoroch radnice, v priestoroch Katolíckej univerzity nájdeme tri automatické externé defibrilátory. Štyri defibrilátory sa nachádzajú v Mondi SCP, v Ústrednej vojenskej nemocnici je ich štrnásť. Defibrilátor sa nachádza aj na Základnej škole Sládkovičova, v priestoroch súkromnej kliniky Spinn, na futbalovom štadióne a v Tescu na Hrabovskej ceste.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia