Oblievačka v pribylinskom skanzene

Oblievačka v pribylinskom skanzene

RedakciaAktuality2.4.2024

Jarné zvyky ožili na Veľkonočnú nedeľu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Národopisný program pripravilo Liptovské múzeum v Ružomberku. Vystúpili v ňom folklórna skupina (FSk) Sliačanka a detský folklórny súbor Sliačanček z Liptovských Sliačov.

Folkloristi z L. Sliačov predstavili medzi liptovskými drevenicami obyčaj vynášania Murieny – vládkyne zimy a privítali nový život, ktorý prišiel s Vesnou. Pásmo detí priblížilo ich vítanie jari. Pri tanci so spevom vyhadzovali do vzduchu vajíčka, aby hospodárovi narástli veľké klasy.

Vynášanie Murieny je jarný zvyk v regióne Liptova, ktorý sa uskutočňuje v posledných rokoch na Veľkonočnú nedeľu. Podľa tradície sa slamená figurína oblečená do ženských šiat a zaviazaná šatkou vynáša zo vsi k potoku. Tam sa zapáli a hodí do potoka, aby s ňou odplávala zima. Po nej sa  privíta Vesna a ňou príchod jarnej sezóny a obnovy života. Tento zvyk sa zachováva vo viacerých obciach na Liptove. Pred upálením Murieny a hodením do vody zoberú ženy z figuríny chumáče sena, aby mali veľké kuriatka.

Pribylinský skanzen zažil na Veľkonočnú nedeľu, v predstihu o jeden deň, aj oblievačku. Mládenci z L. Sliačov zavítali do dvoch dreveníc, kde po dlhšom hľadaní, našli aj devy. Uštedrili im hodný vodný kúpeľ. Po ňom ich matka dievčat patrične pohostila koláčmi, slaninkou a pridala aj pálenku do kalíška. Veľkonočná nedeľa sa nezaobišla bez ľudovej veselice na priedomí ľudových obydlí. O ňu sa postarali folkloristi z L. Sliačov, ktorým do tanca a spevu vyhrávala ľudová hudba.

Nielen v štylizovanom prostredí pribylinskom skanzene, ale aj v L. Sliačoch, na Veľkonočný pondelok chodili mládenci aj tento rok kúpať svoje rovesníčky. „Každá deva musela byť vykúpaná, aby po celý rok nebola lenivá,“ povedala nám vedúca FSk Sliačanky Alena Balážecová.

„Do skanzenu na Veľkonočnú nedeľu prišlo okolo 1300 ľudí. Som rád, že ich zaujal aj program, ktorý pripravili súbory z L. Sliačov. Návštevníkom sa veľmi páčilo ich vystúpenie. Zažili ho priamo  medzi drevenicami v našom areály. Návštevníci si mohli zakúpiť od ľudových remeselníkov napríklad  aj korbáče, háčkované kuriatka, keramiku. Zoznámili sa aj s pradením vlny,“ povedal  vedúci pribylinského skanzenu Dávid Bjel.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia