Obytná štvrť na Gejdáku má najbližšie k realizácii

Obytná štvrť na Gejdáku má najbližšie k realizácii

RedakciaAktuality30.3.2020

Zmenu územného plánu v lokalite Gejdák odobrili poslanci mestského zastupiteľstva. V lokalite vznikne obytno-rekreačná zóna s možnosťou stavby rodinného alebo rekreačného domu.

Na Gejdáku bude pozemky predávať mesto

ilustračné foto

Vysporiadané vlastnícke pomery v tejto lokalite umožňujú výstavbu rodinných a rekreačných domov. Lokalita sa nachádza na okraji ochranného pásma Národného parku Veľká Fatra a Chránenej vodohospodárskej oblasti Veľká Fatra. Vzniknúť by tu mohlo približne 60 rodinných a rekreačných domov.

„Mestské zastupiteľstvo schválilo územný plán úprav, kopať by sa tam malo začať na konci budúceho roka. Vzhľadom na to, že majiteľom pozemkov je mesto, bude začiatok predaja závisieť od flexibility úradu. Predpokladáme, že by sa spustenie predaja mohlo začať v prvom kvartáli budúceho roka,“ uviedol Mydlo.

Ako ďalej pripomenul, zo všetkých spomenutých projektov individuálnej bytovej výstavby má mesto svoje pozemky len na Gejdáku. Mesto si tieto pozemky bude predávať vo vlastnej réžii, v ostatných lokalitách budú predávať známi vlastníci pozemkov.

V súčasnosti má radnica rozpracované aj ďalšie tri projekty individuálnej bytovej výstavby. A to nad Dielcom, Hríby v Černovej a Luhy v Bielom Potoku.

Kolíkovanie parciel nad Dielcom je možné už v tomto roku

ilustračné foto

V lokalite nad Dielcom sú pozemkové úpravy vo finálnej fáze a radnica predpokladá, že tento rok by sa mohli kolíkovať parcely. Budú potrebné ešte stavebné povolenia pred začatím stavania ciest. Ako ďalej doplnil Mydlo, vzniknúť by malo 120 pozemkov pre rodinné domy. Výstavbu rodinných domov plánujú v lokalite južne od Kalvárie smerom k záhradkárskej osade v Baničnom. Navrhovaná výstavba rodinných domov nadväzuje na existujúcu zástavbu rodinných domov nachádzajúcich sa severne a východne od územia, kde by mali po novom stáť novopostavené rodinné domy. Keďže sa nachádza v blízkosti mesta, je tu dobrá dostupnosť inžinierskych sietí.

V Černovej postavia 200 domov

S výstavbou rodinných domov samospráva počíta aj v Černovej v lokalite Hríby. V súčasnosti je projekt v procese spracovania pozemkových úprav.

„Mesto ešte bude skupovať pozemky, na ktorých postaví vlastné komunikácie. A to za cenu stanovenú tesne pod 16 €. Keď potrebné pozemky odkúpi, bude sa pokračovať. Vznikne tam približne 200 domov,“ uviedol Mydlo.

Lokalita v neďalekej Černovej je ľahko dostupná z mesta, výhodou je, že môže byť napojená na existujúcu technickú infraštruktúru a inžinierske siete. Nezastavané územie, ktorého veľkú časť tvorí mierny svah sa nachádza medzi starou a novou Černovou.

Stavať rodinné domy budú aj na Bielom Potoku

V lokalite Luhy – Biely Potok radnica začala s predprípravnou fázou pozemkových úprav. Vznikne tam približne 50 domov, ktoré sa nachádzajú medzi riekou Revúca a hlavnou cestou I/59 v smere na Banskú Bystricu. Ide o časť, ktorú vymedzuje priestor medzi centrálnou časťou Bieleho Potoka v pokračovaní na Kovostav. Rovinaté územie je od rieky Revúca oddelené protipovodňovou hrádzou tvorenou zemným valom. Táto oblasť je už čiastočne zastavaná. V druhej polovici 19. storočia sa v lokalite Luhy nenachádzala žiadna zástavba, priestor využívali na poľnohospodársku činnosť. Zaujímavosťou je, že vybudovaná trať úzkokoľajovej železnice v roku 1907-1908 spájajúca Ružomberok s Korytnicou prechádzala aj obcou Biely Potok. Trasa železnice prechádzala práve lokalitou Luhy v súbehu s Korytnickou cestou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia