Ocenili literárne a výtvarné talenty

Ocenili literárne a výtvarné talenty

RedakciaAktuality15.6.2022

„Ružomberská Trojruža je súťaž literárnej tvorby pre mladých autorov, členov literárnych a výtvarných klubov a krúžkov. Jej cieľom je podpora a prezentácia mládežníckej a amatérskej literárnej tvorby,“ informoval člen poroty Radislav Kendera - básnik, publicista.

Autori upriamili pozornosť na kultúrno - spoločenské (ne)dianie, na súčasnú situáciu v spoločnosti. Dotkli sa možnosti, ako sa cez tieto situácie preniesť, ale zamerali sa aj na radosti a starosti mladých ľudí.

Predseda poroty Trojruža Peter Mišák, - básnik, redaktor, publicista, okrem iného na slávnostnom vyhodnotení uviedol, že literárne práce boli na vysokej umeleckej úrovni. Pri ich hodnotení mal veľmi ťažké, aby nikomu neukrivdil. Podobne sa vyjadril aj ďalší člen poroty Milan Igor Chovan - pedagóg, spisovateľ, vedúci literárneho klubu Mladé Slovo.

Porota hodnotila práce v kategóriách próza, poézia a ilustrácie a to podľa veku: žiaci II. stupňa základných škôl, stredoškolská mládež a začínajúci autori nad 18 rokov, ktorým dosiaľ nebola vydaná kniha. Literárna forma prozaického ani poetického textu nebola žánrovo ohraničená a pri výtvarných dielach bola voľná forma.

V súťaži Trojruža sa darilo aj autorom z Ružomberka. Tamojší študenti ŠUP v kategórii ilustrácie obsadili tri miesta. Prvenstvo získala Darina Čarnogurská a porota udelila aj dve druhé miesta a to Dárii Smatanovej a Kataríne Koreňovej.

Za prozaické diela vo vekovej kategórii žiakov druhého stupňa základných škôl putovali tri čestné uznania do Základnej školy Ružomberok - Černová autorkám Ester Malíškovej, Martine Patrylákovej a Barbore Zelinkovej. Vo vyššej vekovej kategórii získala prvé miesto Anna Gallyová, ŠUP Ružomberok. Na druhom mieste skončila Ester Marettová, ŠUP Ružomberok a tretí bol Tomáš Molnár, ŠUP Ružomberok. V kategórii začínajúci autori si druhé miesto vybojovala Jana Štrbová z Černovej.

V súťaži Trojruža – poézia sa presadili taktiež autori z Ružomberka. K nim patrili Peter Naništa, ŠUP Ružomberku, ktorý získal tretie miesto v kategórii stredoškolákov. Jeho spolužiačka Michaela Pulščáková bola odmenená za svoju tvorbu čestným uznaním. V kategórii začínajúci autori si odniesla druhé miesto Dominika Straková z Ružomberka.

Cenu Radky Berešíkovej udelila porota Barbore Plutovej zo Starej Ľubovne.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Trojruža spestrili módnou prehliadkou študentky a študenti ŠUP Ružomberok.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia