Ochranári pomáhajú žabám

Ochranári pomáhajú žabám

Ján SvrčekAktuality12.3.2024

Opäť sa postarali o žaby v lokalite Hrabova. "Robili sme v tejto lokalite zábrany pre obojživelníky, aby po nich neprechádzali autá. A to naši zamestnanci, spolu s dobrovoľnou strážou prírody," rozhovoril sa Miroslav Gejdoš zo Správy Národného parku Veľká Fatra. "Už ide o každoročnú aktivitu. Vopred sme si nachystali potrebné veci. Boli natiahnuté fólie popri zvodidlách. Aj sme ´zazemnili´ tieto miesta, aby sa žaby nepodhrabali. Máme tam žabochody, takže keď sa k nim títo obojživelníci dostanú, už sú nasmerovaní na rúry, ktoré sú natiahnuté pod cestou. Koncom marca a začiatkom apríla sem zase začnú ťahať ropuchy, takže bude treba ich zbierať, keď zostanú popri fólii."

Aký efekt prináša táto akcia? - spýtali sme sa M. Gejdoša. "V minulosti bol obrovský. Keď som pred sedemnástimi rokmi začínal v Národnom parku Veľká Fatra, tak sme za jednu sezónu úspešne premiestnili aj desať tisíc žiab. Teraz je to okolo tristo-štyristo. Avšak ide o celosvetový trend. Všade bol zaznamenaný výrazný pokles. Aj keď v Hrabove počet obojživelníkov rapídne klesol, treba zachrániť všetko, čo sa dá," znela odpoveď.

Tiež sme sa dozvedeli, že "tunely" pre obojživelníky Správa Národného parku Veľká Fatra stavala ešte na dvoch miestach, a to pri Starých Horách a na Donovaloch.

Foto: Veronika Šimková

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia