Vlkolínec, ktorý bol v roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, bude od 1. júna 2024 fungovať podľa nového modelu. Včera (25. apríla) bola na mestskom úrade v Ružomberku podpísaná Dohoda o spolupráci pri zabezpečení návštevnosti vo Vlkolínci medzi zaintresovanými subjektami - Liptovským múzeom, Občianskym združením Vlkolínec, Občianskym združením Vlkolínec UNESCO a Mestom Ružomberok. Tá rieši aj jednotné parkovné, či vstupné do všetkých expozícií našej pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry. Včerajším aktom by mali byť zažehnané aj niektoré predchádzajúce spory.
„Budeme vidieť, ako nový model sa ujme. Dlho sme sa snažili nájsť takú formu spolupráce, aby boli spokojné všetky zaintresované strany, taktiež obyvatelia tejto lokality a jej návštevníci. Nebolo to jednoduché, no konečne vstup do Vlkolínca bol vyriešený. To znamená, že parkoviská budeme mať pod kontrolou. Samozrejme, až prax ukáže, či sme spoločne urobili optimálny krok. Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým čo pristúpili na takúto dohodu,“ povedal pre náš portál ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.
„Konečne prišiel takýto krok,“ vyhlásil šéf OZ Vlkolínec Ján Ondrík. „Situácia, ktorá tu bola, nás veľmi mrzela. Bola to jedna veľká hanba pre Ružomberok a zvlášť pre jeho významnú lokalitu. Turisti i občania Vlkolínca doterajší stav veľmi negatívne vnímali. Nebolo to iba Vlkolínčanoch, hoci často sa prezentovalo, že sú rozvadení. To nebola celkom pravda. Som rád, že každý ustúpil od nejakých svojich požiadaviek. Takže ideme si niečo nové vyskúšať. Keď budú korektné vzťahy a dodržiavať sa pravidlá, tak sa naša ´dedina´ má predpoklady ´dedina´ na ďalší rozvoj.“
Podpis dohody privítali aj zástupcovia z OZ Vlkolínec UNESCO. „Dnešný deň vnímam ako prvé kolo. Sme veľmi radi, že mesto prevzalo iniciatívu do svojich rúk a pripravilo pravidlá spolupráce. Takisto vítam, že vznikne rada pre Vlkolínec, v ktorej budú mať zastúpenie jednotlivé združenia a ľudia, ktorým na našej lokalite eminentne záleží. Už táto prvá lastovička môže pomôcť prilákať ďalších návštevníkov. Oceňujem vklad mesta a verím, že spoločne budeme riešiť aj ďalšie problémy, napríklad toalety. Všetko sa nedá zrealizovať hneď, veď ani Rím sa nepostavil za deň,“ vyjadril sa Štefan Dvorský z OZ Vlkolínec UNESCO.
„Tento akt vnímam veľmi pozitívne,“ konštatoval riaditeľ Liptovského múzea Martin Hromada. „Relatívne po dlhej dobe sme, všetky zúčastnené strany, ktoré participujeme na fungovaní a rozvoji Vlkolínca, našli cestu k sebe. Cením si, že mesto celú záležitosť zobralo do svojich rúk a našiel sa dôležitý konsenzus. Pokiaľ sa bude napĺňať obsah dohody a vládnuť dôvera, tak sme na dobrej ceste, aby Vlkolínec bol miestom nielen pre turistov, ale aj osadou spokojných domácich ľudí. V najbližších rokoch práve Vlkolínec môže byť výkladnou skriňou mesta Ružomberok.“
Foto: autor
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia