Od dnes do nedele pod strechou Liptovského múzea

Od dnes do nedele pod strechou Liptovského múzea

Ján SvrčekAktuality15.5.2024

Dnes (15. mája) 16. ročník známej celoslovenskej akcie Noc literatúry zavíta aj do expozície Liptovského múzea, presne do Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši. Silvia Vančová tu (od 18. hod.) bude čítať ukážku z knihy Snehová kráľovná od írskej spisovateľky Louise Nealon.

V piatok (17. mája) si zase ďalší subjekt z portfólia Liptovského múzea, a to Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku oficiálne pripomenie 20. výročie od nasťahovania sa do budovy niekdajšieho Soľného a Meďného úradu z konca 18. storočia.

Slávnostný program podujatia s názvom Dvadsať rokov múzea v Soľnom úrade sa začne o 8:00 hod. vzdelávacím formátom pre školy s názvom Za bránami múzea. Hlavné menu pre verejnosť je naplánované od 13:00 hod. Po otvorení, sa v sobášnej sieni Národopisného múzea uskutoční prednáška historika Miroslava Nemca o súčasnosti a budúcnosti tejto inštitúcie.

V rámci osláv okrúhlych narodenín vystúpi Súkromná základná umelecká škola v Liptovskom Hrádku a folklórny súbor Kriváň z Východnej. Pripravená bude tiež banerová výstava fotografií, výstava výberu akvizícií za roky 2023 - 2024, lektorské výklady i malé občerstvenie.

Na sobotu (18. mája) bude od 17:00 do 21:00 hod. na štyroch miestach pripravená ponuka v rámci projektu Noc múzeí a galérií. V sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberok to bude Secesia na Liptove, v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši Majster učeň IQ les, v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku Na noc múzejníkom a v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline Jazda historickým vláčikom a aktivity s témou Považská lesná železnica.

Posledný deň v týždni (19. mája) svoju náruč návštevníkom otvorí Ovčiarska nedeľa v pribylinskom skanzene, ktorá je tradične venovaná salašníctvu a ovčiarstvu v Liptove. Tiež je spojené s 30. ročníkom Európskej výstavy slovenských čuvačov. Chýbať nebude ani pravidelná súťaž vo varení bryndzových halušiek. Takisto sprievodný program je bohatý a veľmi pestrý. Všetko sa začne o 9:00 hod.

Foto: facebook

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia