Od októbra sa mení cestovné v prímestskej doprave

Od októbra sa mení cestovné v prímestskej doprave

RedakciaAktuality21.9.2020

Od 1. októbra pristupuje Žilinský samoprávny kraj k zmene tarify pri cestovaní v prímestských autobusoch. Mení sa pásmová tarifa na kilometrickú tarifu. V praxi to bude znamenať to, že po novom každý zaplatí toľko, koľko precestuje.

Na dlhšie vzdialenosti lacnejšie

Správou o pripravovanej zmene tarify v prímestskej autobusovej doprave na území Žilinského samosprávneho kraja sa dnes zaoberali aj poslanci počas zasadnutia krajského zastupiteľstva.

„Zmenou sa dosiahne väčšia transparentnosť a spravodlivosť, keďže cena cestovného lístka bude závisieť vo veľkej miere od tarifnej vzdialenosti, ktorú cestujúci precestuje. V rámci zmeny tarify budú zavedené aj prestupné cestovné lístky, ktoré doteraz v prímestskej autobusovej doprave neexistovali a cestujúci si pri prestupe na iný autobusový spoj musel kúpiť ďalší cestovný lístok. V súčasne platnej pásmovej tarife sa cestovné menilo skokovo a cestujúci platil rovnako, či precestoval o 3 km viac alebo menej,“ píše sa v správe, ktorú dnes poslanci zobrali na vedomie.

Pri druhom nákupe cestovného lístka cestujúci zaplatia len cenu za kilometrickú tarifu, už nebudú druhýkrát platiť réžiu, resp. základnú sadzbu.

Drahšie cestovné za hotovosť

Platba v hotovosti vzrastie. V súčasnosti využíva platbu v hotovosti za obyčajné základné cestovné viac ako 43% cestujúcich. Väčšina, a to takmer 57% platí za túto službu dopravnou kartou. Oproti platbe v hotovosti bude platba prostredníctvom dopravnej karty po novom lacnejšia o viac ako 20%.

„Výrazne klesne cestovné cestujúcim na dlhšie vzdialenosti, teda po 25-tom kilometri, ale mierne klesne aj cestujúcim na kratšie vzdialenosti, čiže do 2 – 3 tarifného kilometra. Cieľom zmeny tarify je tiež výraznejšia zľava v prípade cestovného plateného z dopravnej karty,“ vysvetlila županka Erika Jurinová.

Jednotné zľavy

Jedným z cieľov župy je tiež zjednotiť zľavy.

„Bude to veľké lákadlo najmä pre seniorov, ktorým upravujeme zľavy. Odteraz bude každý senior, ktorý sa preukáže tým, že má 62 rokov, alebo bude mať seniorskú dopravnú kartu, využívať zľavu,“ konštatovala županka.

Doposiaľ mali seniori zľavy za veľmi obmedzujúcich podmienok, a to v prípade, ak cestovali po 16. hodine cez pracovné dni a počas víkendov, či štátnych sviatkov.

Zároveň jednotná zľavnená cena bude platiť aj pre zdravotne ťažko postihnutých a tiež pre ich sprievodcov. Hlavným dôvodom, prečo župa pristupuje k zmene tarify je to, že chce v budúcom roku zaviesť integrovanú dopravu. Zmena taríf má pomôcť k postupnému zavedeniu integrovanej dopravy na území kraja.

Župa bude zároveň optimalizovať cestovné poriadky, čo znamená že zavedie taktovú dopravu a to najmä v dopravnej špičke a rovnomernejší systém obsluhy územia. Autobusová, železničná doprava aj MHD by mali na seba nadväzovať. Žilinský kraj chce v budúcnosti tiež zaviesť platby bankomatovou kartou a mobilom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia