Od piatku cestujeme autobusmi drahšie

Od piatku cestujeme autobusmi drahšie

RedakciaAktuality1.7.2022

Prvý júlový deň je zároveň prvým dňom letných prázdnin a s ním prichádza aj zmena prevádzky Mestskej autobusovej dopravy (MAD) v Ružomberku na prázdninový režim. Nepríjemným prekvapením pre cestujúcich je zvýšenie ceny lístkov. Od dnes cena niektorých vzrástla o 50 percent. Ak si kúpite lístok u vodiča, zaplatíte namiesto eura až 1,50 eura., 30-minútový je drahší o desať, hodinový o 20 centov. Za 15-dňový si treba priplatiť o dve eurá viac, 30-dňový zdražel z 20 eur na 24, 90-dňový je drahší o desať eur.

Nečakané rozhodnutie

Zdraženia sa nepáči viacerým cestujúcim. Patrí medzi nich aj Lubica „Hanbite sa 1,50 € u vodiča??? V Liptovskom Mikuláši stojí 0,50 €, seniori 0,10 €. V Žiline stojí hodinový lístok 1 €, seniori nad 70 rokov jazdia zadarmo, stačí im občiansky preukaz!“ Zaujímavé je, že zdraženie prišlo nečakane, bez predchádzajúceho rokovania v mestských komisiách.

„Dlhšie obdobie všetci pociťujeme dramatický nárast cien všetkých komodít, či už sa jedná o palivá, stavebné materiály, potraviny, alebo energie. Mesto sa spolu s dopravcom snaží tieto dopady minimalizovať, no dĺžka obdobia a rozsah zdražovania sú tak rozsiahle, že je nutné pristúpiť po takmer roku od prvej vlny zdražovania k zmenám cien krátkodobého aj dlhodobého cestovného,“ informuje mesto na svojom facebooku.

Prázdninový režim

Prázdninový režim prináša aj zmeny v cestovných poriadkoch, ktoré súvisia s optimalizáciou jazdných taktov počas pracovných dní a víkendov.

V rannej špičke od 5:00 h do 8:00 h bude počas prázdnin jazdný takt každých 20 minút na linkách 1 žltá, 2 modrá a 3 červená. Na linkách 4 hnedá a 5 fialová každých 60 minút a na linke 6 zelená bude jazdný takt 30 minút, pričom každý druhý spoj pokračuje zo ŽST Rybárpole ako linka 5 fialová na Železničnú stanicu a späť

V poobednej špičke od 13:30 h do 16:30 h bude počas prázdnin jazdný takt každých 20 minút na linkách 2 modrá a 3 červená. Na linke 1 žltá každých 40 minút. Na linkách 4 hnedá a 5 fialová každých 60 minút a na linke 6 zelená bude jazdný takt 30 minút pričom, tak ako v rannej špičke bude každý druhý spoj pokračovať zo ŽST Rybárpole ako linka 5 fialová na Železničnú stanicu a späť

Mimo špičky bude počas prázdnin jazdný takt každých 30 minút na linkách 2 modrá a 3 červená. Na linkách 1 žltá, 4 hnedá, 5 fialová a 6 zelená bude jazdný takt každých 60 minút. Mimo špičky nebude nasadzovaný spoj linky 6 zelená, ktorý by pokračoval ako linke 5 na Železničnú stanicu.

Všetky spoje linky 1 žltá pokračujú z Baničného, ako linka 2 modrá, všetky spoje linky 2 modrá pokračujú zo Železničnej stanice, ako linka 3 červená a opačne. Všetky spoje linky 2 modrá idú cez zastávku Šoltésovej, s výnimkou posledných troch večerných spojov, ktoré pokračujú ako linka 4 hnedá.

Upravili jazdnú dobu na linke 6 zelená medzi zastávkami Hrboltová a Nová Hrboltová o dve minúty, pretože dochádzalo k meškaniu medzi týmto zastávkami.

Nové cestovné poriadky nájde TU.

Nové ceny cestovných lístkov nájde TU.

Preprava za zľavnené krátkodobé cestovné:

1. Za zľavnené krátkodobé cestovné 50% sa prepravujú:

a) Deti od 6 rokov veku do dovŕšenia 15. roku veku;

b) Žiaci a študenti podľa osobitného predpisu v dennej forme štúdia do dovŕšenia 26. roku veku;

c) Seniori od dovŕšenia dôchodkového veku podľa § 65 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení,

d) Ťažko zdravotne postihnuté osoby, ktoré sú držiteľmi preukazov ŤZP a ŤZP-S;

e) Sprievodca ťažko zdravotne postihnutej osoby, držiteľa preukazu ŤZP-S;

f) Darca krvi, ktorý je držiteľom Zlatej a Diamantovej Jánskeho plakety

Preprava za zľavnené dlhodobé cestovné

1. Za zľavnené dlhodobé cestovné 50% sa prepravujú:

a) Deti od 6 rokov veku do dovŕšenia 16. roku veku,

b) Žiaci a študenti podľa osobitného predpisu v dennej forme štúdia do dovŕšenia 26. roku veku,

c) Seniori od dovŕšenia dôchodkového veku podľa § 65 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

d) Zamestnanci spoločnosti Mondi SCP, a.s., Tatranská cesta 3, 034 17 Ružomberok.

2. Za zľavnené dlhodobé cestovné 60% sa prepravujú:

a) Seniori od dovŕšenia veku 65 rokov podľa § 65 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení,

3. Za zľavnené dlhodobé cestovné 70% sa prepravujú:

a) Seniori od dovŕšenia veku 70 rokov podľa § 65 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení,

b) Ťažko zdravotne postihnuté osoby, ktoré sú držiteľmi preukazov ŤZP a ŤZP-S,

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia