Od potuliek mestom k inšpiratívnym príbehom

Od potuliek mestom k inšpiratívnym príbehom

RedakciaAktuality18.2.2020
Z prvých Hovorov M+M, zľava Michal Kovačic, Miriam Považanová, Lenka Bóriková a Július Karabinoš

Stojíte za projektom pod názvom Hovory M+M. Ako by ste ho charakterizovali?

Je to náš spoločný projekt spolu s Michalom Kovačicom a vznikol preto, aby sme priblížili život ľudí, ktorí si išli za svojim cieľom.

Na základe čoho vyberáte ľudí, ktorí vystúpia počas Hovorov M+M?

Predovšetkým musia byť niečím zaujímaví. Zatiaľ máme zostavený plán na polroka potom prehodnotíme, ako to bude fungovať ďalej. Počas januárového stretnutia sme mali Júliusa Karabinoša, ktorý dal niekedy v 50-tke bodku za posedávaním pri pive. Začal cvičiť a dokonca sa stal sa dvojnásobným majstrom sveta v naturálnej kulturistike. Teraz sa venuje súťaži „Jarná premena“ a zostavuje programy pre tých, ktorí by chceli zmeniť svoj výzor. Na podujatí vystúpil spolu s Lenkou Bórikovou účastníčkou a víťazkou tejto súťaže a u ľudí mali aj dobrú odozvu.

Sústredíte sa na ľudí z regiónu, alebo pôjdete ešte aj ďalej?

Miriam Považanová

Vyberáme zaujímavých ľudí z celého Slovenska, nie je to regionálne ohraničené. Počas minulého roka, keď som robila Potulky mestom sa podarilo predstaviť aj úspešných Ružomberčanov. Predstavili sme futbalistov, historikov, spisovateľov a bol tam napríklad aj kňaz, ktorý napísal básnickú zbierku v japončine. Teraz sme sa rozbehli širším smerom a pozývame známych ľudí z celého Slovenska, ale nebránime sa ani tým regionálnym. Uvítala by som angažovanosť ľudí, aby navrhli, s ktorou osobou by sa chceli stretnúť a my by sme sa s ním pokúsili dohodnúť besedu.

Ako vznikala myšlienka zorganizovať stretnutia s inšpiratívnymi ľuďmi v Ružomberku?

Minulý rok som robila Potulky mestom formou besied a tam sa ľudia vždy stretli nielen s historikom, ale bol pozvaný aj zaujímavý hosť. Ku koncu roka sa formát potuliek zmenil a teraz si vyberieme pamiatku pred ktorou sa stretneme, aj v spolupráci s architektom. To znamená, že predstavujem hosťom historickú stránku a architekt tú architektonickú. No znamená to tiež, že osobnosti, ktoré tam boli predtým, chýbajú. Práve preto sme sa dohodli, že vytvoríme besedy inak. Inšpirujeme ľudí k tomu, že všetko sa dá dosiahnuť, keď si to človek zaumieni a zároveň ide za svojim cieľom.

Z potuliek mestom

Už ste to v rozhovore naznačili, že stojíte aj za úspešným projektom Potulky mestom, ktorý už oslávil rok svojho fungovania a dnes stojíte na prahu nového projektu. Kde ste vtedy zobrali inšpiráciu urobiť niečo nové?

Potulky mestom začali fungovať potom, ako som skončila kurz sprievodcu cestovného ruchu a veľmi ma hnevalo to, ako ľudia naše mesto doslova odpisujú, ako tu nič nie je. Popritom ja sama som zistila, ako veľmi málo o samotnom meste vieme. Či už sú to osobnosti, alebo aj budovy, okolo ktorých chodíme každý deň. Toto ma inšpirovalo k tomu, aby som priblížila ľuďom mesto, kde žijú, pracujú a vychovávajú svoje deti. Vtedy som zavolala na mesto, prejavili záujem a vznikli Potulky mestom.

Keď sa vrátime späť k rozbehnutému vlaku Hovorov M+M, najbližšie sa predstaví Ružomberčanom Zuzana Jusková. Čím je výnimočná?

Už vo štvrtok 27. februára o 17.00 sa v Björnsonovom dome predstaví žena, ktorá v 43 rokoch dokázala pokoriť aj mužský rekord v preplávaní kanálu La Manche. Dokonca predbehla aj Zoltána Makaia, ktorý La Manche pokoril ako prvý Slovák a dlhých 15 rokov držal najlepší čas. Podarilo sa jej to aj napriek zdravotným problémom a tiež fóbii z otvorenej vody a všetkého živého, čo sa v nej nachádza. Keďže patrí medzi ľadových medveďov, snáď inšpiruje aj tých našich. Pritom nie je profesionálna športovkyňa, pracuje ako záchranárka. V marci budeme mať možnosť stretnúť s najúspešnejšieho slovenského horolezca Petra Hámora.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia