Od požiadavky na právo voliť až po násilie na ženách. Takto vznikal Medzinárodný deň žien

Od požiadavky na právo voliť až po násilie na ženách. Takto vznikal Medzinárodný deň žien

RedakciaAktuality7.3.2019

Tento deň ustnovila Organizácia spojených národov ako pripomenutie štrajku až 40 000 krajčírok v New Yourku z roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, taktiež proti veľmí nízkym mzdám a zlým podmienkam v práci. Aj napriek tomu, že ženy demonštrovali tradične v nedeľu, prvé zhromaždenia boli v USA, ale tie najväčšie zhromaždenie, ktorého cieľom bolo získať volebné právo žien, bolo práve 8. marca 1908 v New Yorku.

8. marec sa ale medzinárodným dňom ihneď nestal. Myšlienku presadili počas prvej medzinárodnej ženskej konferencie v roku 1910 v Kodani a jej hlavnou zástupkyňou bola nemecká socialistka Clara Zetkinová. Ani v tom čase nemali určený presný dátum, kedy budú ženy oslavovať. Až po 1. svetovej vojne začal byť „deň žien“ viac rešpektovaný a po ženských demonštráciách v Petrohrade sa v roku 1917 pevne ustanovil 8. marec ako medzinárodný deň žien, v skratke MDŽ.

Viete, aké mali ženy požiadavky pred 1. svetovou vojnou?

Možno sa vám sviatok žien zdá byť feministický, avšak ženám išlo skutočne nielen o zrovnoprávnenie, ale aj o niektoré požiadavky, ktoré sú dnes samozrejmosťou. Žiadali napríklad volebné právo, osemhodinový pracovný čas, zlepšenie špeciálneho zákonodarstva a podobne. Od roku 1975 so 8. marec pripomíname ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj. V Československu sme ho prvýkrát oslávili v roku 1921. Posledný bol v roku 1938 - počas druhej svetovej vojny ho zrušili – a od roku 1945 ho opäť obnovili.

Rada Európy upozorňuje na násilie páchané na ženách

Generálny tajomník Rady Európy Jagland upozorňuje, že Istanbulský dohovor od svojho podpísania v roku 2011 ukázal, že je účinným medzinárodným právnym nástrojom. Ako informovala TASR, v Európe sa podarilo dosiahnuť zásadné ciele na ukončenie násilia voči ženám, ďalší pokrok je však nevyhnutný. Doposiaľ dohovor schválilo 33 európskych krajín. Okrem toho, že kriminalizuje a právne stíha viaceré formy násilia na ženách, hovorí aj o domácom násilí, prenasledovaní, sexuálnom obťažovaní a psychickom násilí. Istanbulský dohovor podpísalo aj Slovensko, ale neratifikovalo ho. „Musíme pokračovať v boji za ratifikáciu vo všetkých členských štátoch Rady Európy, pretože ženy a dievčatá nemôžu byť zbavené najzákladnejšieho ľudského práva: života bez násilia," podotkol Jagland.

Predsedníčka Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Liliane Mauryová Pasquierová pri príležitosti MDŽ vyhlásila pripomenutie, ktoré sa nesie sociálnymi sieťami vo forme hashtagov: Nie v mojej domácnosti, nie v mojom meste, nie v mojom úrade, nie na mojej univerzite, nie v mojej nemocnici, nie v mojej továrni, nie v mojej krajine, nie v mojej triede, nie v mojej štvrti . V originálnej verzii #NotInMyHome, #NotInMyCity, #NotInMyOffice, #NotInMyUniversity, #NotInMyHospital, #NotInMyFactory, #NotInMyCountry, #NotinMyClass, #NotInMyNeighborbourhood.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia