Od ťažkostí s nízkou produkciou k výrobe jogurtov

Od ťažkostí s nízkou produkciou k výrobe jogurtov

RedakciaAktuality20.7.2020

PD Likavka je menšie družstvo, ktoré sa zameriava na chov hovädzieho dobytka. Podľa Márie Klavcovej, výkonnej riaditeľky je ich cieľom pozdvihnúť tradičný chov inovatívnymi metódami a dať družstvu aj pridanú hodnotu cez vybudovaný bitúnok a mliekareň.

V rámci rastlinnej výroby družstvo hospodári na približne 800 hektároch poľnohospodárskej pôdy, z toho je 250 hektárov orná pôda. „Čo sa týka živočíšnej výroby máme 452 kusov dobytka, z toho 215 dojníc a 10 kráv bez trhovej produkcie mlieka,“ popisuje riaditeľka. Družstvo podľa jej slov bojovalo dlhé roky s ťažkou situáciou, od nízkej produkcie mlieka až po samotné fungovanie. Zlom nastal po jeho reorganizácii, kedy sa od roku 2017 podarilo zvýšiť produkciu mlieka z 1 246-tisíc litrov ročne na 2 489-tisíc litrov za rok.

„Prispel k tomu svedomitý prístup nových zootechnikov, ako aj práca kolektívu družstva. Momentálne patríme ku špičke slovenských chovov,“ priznala riaditeľka.

Družstvo v priebehu troch rokov prešlo viacerými zmenami, ktoré sa týkali nielen personálneho obsadenia. Obnovil sa vozový park, pristúpilo sa k rekonštrukcii niektorých maštalí a vybudovaniu spomínaného bitúnku a mliekarne.


Najzdravšia a najtradičnejšia cesta výroby

Miesto, kde výrobky nájdete

Absolútnou novinkou na družstve je nedávne sprevádzkovanie mliekarne, v rámci ktorej sa usilujú priniesť do regiónu vlastnú a kvalitnú produkciu. Svoju orientáciu zamerali na výrobu jogurtov, parených a čerstvých syrov, či ochutených čerstvých syrov.

Snažíme sa ísť čo najzdravšou a najtradičnejšou cestou výroby. Naše výrobky neobsahujú geneticky modifikované organizmy a taktiež chceme ponúknuť aj „bezéčkové“ produkty,“ podotkla Klavcová.

Priznala, že s príchuťami do jogurtov to nie je jednoduché, keďže ide o malú mliekareň dodávka ku nim je častokrát obmedzená. Napriek tomu sa usilujú, aby aspoň dve zo štyroch príchutí boli vždy zaručene bez „éčok“. V ponuke majú niekoľko druhov v tradičných sklenených pohároch. Ohlasy ľudí sú veľmi pozitívne, nakoľko chutia ako od mamy. Z parených syrov sú v ponuke syrové nite a pareničky,“ teší sa riaditeľka.

Jasný cieľ

V budúcnosti by na družstve chceli vyrábať aj zrejúce syry, či mäsové výrobky, aj keď podľa Klavcovej to bude dlhá a náročná cesta. Svoje výrobky chcú v budúcnosti presadiť aj do predajní v okolí predovšetkým Ružomberka a neskôr vybudovať i vlastnú. „Je to náročné a hlavne teraz v období korona krízy. Predajne sa obávajú nových dodávateľov s argumentmi, že nevedia či dokážu predať výrobky od stálych dodávateľov,“ vysvetľuje. Práve v období pandémie v dôsledku pozatváraných hotelov a prevádzok im padli niektoré spolupráce, ktoré mali dohodnuté.

Klavcová dala do pozornosti, že okrem mliekarne prevádzkujú na družstve aj bitúnok s ponukou predaja mäsa v päť a desať kilových baleniach. Všetky výrobky sú zatiaľ dostupné len z dvora v Martinčeku. Záujemcovia si ponuku produktov môžu nájsť na sociálnych sieťach pod odkazom „Likavka – Poľnohospodárske družstvo“. Tam nájdu všetky potrebné informácie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia