Od vysokej pece skočil do vody

Od vysokej pece "skočil" do vody

RedakciaAktuality11.10.2022

Dlhé roky je nerozlučne spätý s ružomberskou mestskou plavárňou. Posledné, približne dve desaťročie, s nejakými pauzami tomuto športovému stánku Peter Štupák aj šéfuje.

Robil som v strojárni v bývalých ružomberských Bavlnárskych závodoch pri vysokej peci, s kadejakými podivínmi, s mnohými ´spiťkámi´. Veru, bola to taká pestrá banda. Nezakrývam, mal som toho dosť. Nuž a došlo k stretnutiu s pánom Noskom, s vôbec prvým ružomberským plavčíkom. Trochu som sa mu vyžaloval. Syn môj milený, poď k nám na nejakého polroka a potom uvidíš, čo ďalej. Takto ma vtedy povzbudil muž, ktorý sa neskôr stal ikonou našej plavárne. Napokon z toho, nebola žiadna prechodná etapa, ale ´trvalka´, veď odvtedy pôsobím na tejto adrese. Do tajov plávania v tom čase ´decká´ zaúčali Ľudmila Sulíková a Nina Zacharová. Keďže prvá menovaná odišla do Piešťan, Nina mňa oslovila. Nevedel som si však predstaviť prácu s tými najlepším, ako vôbec tých kriklúňov skrotím, no rýchlo sa všetko zmenilo,“ oprášil svoje spomienky dnes 55 – ročný P. Štupák, tiež generálny riaditeľ vodnej záchrannej služby SR.

Staručký krytý 25 m bazén, čo bol dostavaný ešte v roku 1967, už viac – menej dožíva, lebo technických zádrhov čoraz viac pribúda. Preto aj P. Štupák sa veľmi teší na nový objekt, ktorý vyrastie pri zimnom štadióne. Dosť často sa v tejto súvislosti skloňuje potápačská veža, hlavne z úst svojich odporcov. „Ja tento krok hodnotím veľmi pozitívne. Aj finančne môže plaváreň len potiahnuť. Všade sa snažia mať nejaký magnet, popri klasických bazénoch. Napríklad v Novom Meste na Morave som videl oddychovú zónu so slanou vodou. Pri tamojšej návšteve sme sa dozvedeli, že táto atrakcia pravidelne priťahuje ľudí aj z okolia 100-150 km. Nie som v tomto smere odborník, ale potápačská obec deklaruje, že pôjde z celoslovenského hľadiska o unikátny prvok. Nerozumiem rôznym kuvičím hlasom, ktorý tento krok vopred zatracujú. Mňa osobne to dosť napálilo. Aj potápanie je predsa šport pre ľudí. Bude takisto priestor pre realizácia rôznych výcvikových kurzov,“ pokračoval P. Štupák.

Správca starej ružomberskej plavárne je v súčasnosti tiež poslancom mestského zastupiteľstva za volebný obvod č. 11 a kandiduje i v najbližších voľbách. „Poviem to otvorene. Fandím kandidátovi na primátora Ľubomírovi Kubáňovi, len preto som sa rozhodol opäť zabojovať o miesto v mestskom parlamente. Je to človek, s ktorým spájam posun nášho mesta. Ľubo Kubáň nehovorí, že postaví štyri mrakodrapy, ani o žiadnych nereálnych plánoch. Naopak, veci vidí reálne,“ vysvetlil svoje pohnútky pán poslanec.

Keďže sme začali s plavárňou, vráťme sa ešte k nej. „Mám takú predstavu, aby sa aj mesto výraznejšie zapojilo do plaveckých výcvikov, tým sa stanú dostupné pre všetky deti, ich rodiny a ešte viac znížime plaveckú negramotnosť. Veľké poďakovanie patrí akciovej spoločnosti Mondi SCP, ktorá nám v rámci memoranda poskytla 10 tisíc eur. Takto sa cena kurzov pre základné a materské školy znížila o 60 percent. Keď pomôže mesto, môžeme učiť deti plávať za symbolickú sumu,“ dodal Peter Štupák.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia