Oddelenie Kliniky nukleárnej medicíny má nové kardiologické zariadenie

Oddelenie Kliniky nukleárnej medicíny má nové kardiologické zariadenie

RedakciaAktuality7.2.2020

Ružomberská nemocnica sa teší z nového kardiologického zariadenia. Je ňou kardio SPECT gamakamera, ktorá slúži na široké spektrum vyšetrení a hlavne prevencie v oblasti kardiológie.

Minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s generálnym tajomníkom Služobného úrad Ministerstva obrany SR Jánom Hoľkom a riaditeľom Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok Petrom Vaněkom dnes slávnostne spustili prevádzku nového kardiologického zariadenia na jedinom pracovisku nukleárnej kardiológie na Slovensku.

Zľava - Ján Hoľko, Peter Gajdoš, Peter Vaněk

Vyšetrenie prostredníctvom tohto zariadenia nám umožní zachytiť ochorenie srdca. Jeho prekrvenie, životaschopnosť, funkciu a v sekundárnej prevencii zabráni ďalším komplikáciám napríklad po infarkte myokardu,“ povedal prednosta Kliniky nukleárnej medicíny, Anton Lacko.

Podľa primára oddelenia Kliniky nukleárnej medicíny Jána Straku ide o unikátny prístroj, ktorý je novinkou na trhu v rámci kardiologického vyšetrenia. „Viac ako polovica občanov Slovenska zomrie na kardiovaskulárne ochorenia. Práve toto zariadenie nám umožní skrátiť dobu vyšetrenia pacientov, radiačnú záťaž a prispeje ku prevencii, diagnostike a liečbe týchto pacientov.“

Minister obrany SR Peter Gajdoš vyzdvihol špičkové nukleárne zariadenie ÚVN- FN, ktoré podľa jeho slov slúži rovnako vojakom, ako aj občanom.

Zariadenie za 630-tísíc eur, sa pýši viacerými benefitmi. Kvalitou výstupného vyšetrenia, rýchlosťou uspokojenia čakateľov. Kamera dokáže rozoznať prvotné zmeny, ktoré vedú k úmrtiam, ochoreniam.

Prednosta Kliniky nukleárnej medicíny, Anton Lacko

„Vďaka prístroju sa zvýši množstvo, kvalita a rýchlosť vyšetrení a tak sa zabezpečí aj prevencia ochorení,“ konštatoval minister.

Podľa riaditeľa nemocnice Petra Vaněka je Ústredná vojenská nemocnica jediným garantom zdravotnej starostlivosti pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky a tak sa musí starať o vojakov aj v preventívnom programe. „Toto pracovisko je práve súčasťou preventívneho kardiovaskulárneho programu, kde všade platí vo svete, že prevencia je lacnejšia než samostatná liečba."

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok realizovala nákup novej SPECT CZT gamakamery formou verejného obstarávania. Zmluva je riadne zverejnená v centrálnom registri zmlúv.

Zdroj foto - autor, ÚVN

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia