Odišla legenda Horskej služby

Odišla legenda Horskej služby

RedakciaAktuality20.7.2023

Na svoju poslednú púť do výšok odišiel v sobotu 15. júla 2023 vo veku 72 rokov horský záchranár, horolezec, turista Mgr. Pavol Brnčal. Posledná rozlúčka s ním sa uskutočnila 19. júla v dolnokubínskom dome smútku.

P. Brnčal niekoľko rokov strávil aj v Likavke, kde aj býval a učil na tamojšej základnej škole telesnú výchovu a zemepis. U žiakov pestoval lásku k prírode, k horám. Spolu s nimi absolvoval aj množstvo túr do slovenských hôr. „Neraz sa nám nechcelo ísť na turistiku, frflali sme. Teraz máme na tie chvíle krásne spomienky. Pán učiteľ nám vždy hovoril, že ho to veľmi ťahá k horskej službe a na koniec sa k nej aj dostal,“ uviedol v smútočnom príhovore vedúci odboru školstvaMestského úradu v Dolnom Kubíne a poslanec obecného zastupiteľstva vLikavke Michal Švento. Ďalej pripomenul, že P. Brnčal, pomohol pri rozvoji turistiky a lyžovania na Orave a na Kubínskej holi, ktorá mu prirástla k srdcu.

Za pracovníkov HZS sa rozlúčil s P. Brnčalom Tomáš Dikoš z oblastného strediska HZS Malá Fatra. V príhovore poukázal na obetavosť a jeho úsilie pomôcť návštevníkom hôr, keď sa ocitli v núdzi. Vďaka nemu bolo zachránených mnoho turistov. V HZS pôsobil od roku 1988 až do roku 2010, keď odišiel na výsluhový dôchodok. Aj potom zostal verný horám a Orave. Jeho znalosti využívali organizátori rôznych športových súťaží, pomáhal pri turistickom značení a podobne.

Úprimné a dojemné slová niektorých komentujúcich na sociálnych sieťach chytajú za srdce. Záchranár Ivan píše: “Odchádza do večnosti ďalšia legenda Horskej služby – Paľko Brnčal. Strávil som s ním v dávnych časoch dve školenia do HS, kde bol šéfom. Tak dobrého chlapa treba dlho hľadať po kopcoch i dolinách. Vždy ľudský, rozvážny, priateľský a veselý človek to bol. Nech tam hore nájde večný odpočinok.”

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho rodine.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia