Odstrel medveďov po novom. Nevidím dôvod na radosť,  hovorí riaditeľ mestských lesov

Odstrel medveďov po novom. Nevidím dôvod na radosť, hovorí riaditeľ mestských lesov

RedakciaAktuality26.10.2020

Minister životného prostredia Ján Budaj pred časom avizoval, že prípadný odstrel medveďov nebudú vykonávať príslušné poľovné združenia, ale špeciálny zásahový tím v rámci Štátnej ochrany prírody SR. Čo takýto krok bude podľa vás znamenať v praxi?

riaditeľ spoločnosti Mestské lesy, Milan Šlávka

Odstrel medveďov sa tu vo veľmi obmedzenom množstve realizoval aj doteraz. Asi by sme sa mali tešiť, že obyvatelia prestanú atakovať nás, poľovníkov a lesníkov, aby sme s medveďmi niečo robili a že konečne niekto prevezme za riešenie situácie zodpovednosť, ale ja nevidím žiadny dôvod na radosť. Toto rozhodnutie považujem za nešťastné. Asi je pohľad z ministerského kresla v Bratislave iný ako náš, ktorí sa takmer denne stretávame s nadávajúcimi záhradkármi, včelármi, či vystrašenými hubármi a turistami. Zásahový tím totiž možno občas vyrieši nejakú situáciu s medveďom pri kontajneri. Základný problém, ktorým je neúnosné premnoženie medvedej populácie však ostane a problémy sa začnú kopiť tak, že nakoniec ich zásahový tím nebude schopný riešiť.

Aká je v súčasnosti situácia ohľadom medveďov? Čo vás v súčasnosti ohľadom tejto problematiky trápi?

Pri poslednom sčítaní medveďov bolo podľa vzoriek DNA identifikovaných na Slovensku vyše 1250 medvedích jedincov, odvtedy ich počet určite narástol, v súčasnosti vraj prebieha nové sčítanie. Ťažko povedať, aké budú jeho výsledky, keďže nás, poľovníkov a lesníkov, ktorí sa denne pohybujeme v lese k nemu nikto neprizval. Stále sme obviňovaní z toho, že chceme medvede bezhlavo strieľať. Väčšine z nás je však jedno ako sa štát s premnožením medvedej populácie vysporiada, či to bude lovom, odchytom, premiestnením do iných lokalít, len nech už začne problém riešiť. Pán minister upozornil, že medveď je našim národným bohatstvom. Určite má pravdu, keď sa to týka časti populácie žijúcej hlboko v lesoch, ale prečo máme za každú cenu chrániť aj tú druhú časť, ku ktorej vytvoreniu sme prispeli svojim správaním a nereguláciou aj my ľudia. Tú druhú časť totiž tvorí množstvo zdegenerovaných jedincov neschopných sa prirodzene uživiť a potulujúcich sa okolo ľudských obydlí. Prekvapujúce pre mňa je, že to nevadí ani ochranárom, veď dochádza aj k určitému znehodnocovaniu genofondu.

V máji rezonovali s ohľadom medveďov dva útoky v blízkosti Ružomberka. Na situáciu s medveďmi ste aj vy niekoľkokrát upozorňovali. Pohlo sa v tomto smere niečo?

Nedávno sa poľovník v oblasti Brankova ubránil v krajnej núdzi pri útoku medveďa len jeho usmrtením v jeho tesnej blízkosti. K útokom v lesnom prostredí a teda prirodzenom prostredí medveďa samozrejme vždy dochádzalo a pokiaľ sa človek pohybuje v lese aj bude dochádzať. Vždy sú súhrou nešťastnej zhody okolností, našťastie neviem zatiaľ o smrteľnom prípade tu na Slovensku. Ja sa však skôr obávam, že postupne môžu začať pribúdať útoky aj priamo v intravilánoch miest a obcí. Stále sa poukazuje na zle zabezpečený odpad, ale my tu v Ružomberku okrem občasných prípadov (Hrabovo, Malé Tatry) nemáme až taký problém s kontajnerovými medveďmi, skôr s tými, ktoré sa snažia vniknúť do záhrad a ku včelstvám. Zákon ukladá zabezpečiť odpad, ale čo to je za zákon, ktorý núti ľudí, aby z vlastných prostriedkov financovali zamrežované opevnenia okolo smetných košov alebo elektrické oplotenie. Ak chce štát medveďa chrániť až do takej miery ako to robí v súčasnosti, nech sa na ochrane proti jeho pohybu v obciach aj finančne podieľa.

Ako to v súčasnosti vyzerá v lesoch? Kedy sa začnú medvede pripravovať na zimný spánok? Na čo si treba dať pozor?

Tento rok bol o niečo pokojnejší, nedošlo až k takým extrémom, že sa medvede pohybovali priamo v uliciach Ružomberka ako rok predtým. Napriek tomu nám ľudia nahlasovali mnohé strety ako aj škody. Nájazdy medveďov zažívajú napríklad záhradkári v oblasti Bieleho Potoka, múdre hlavy zo spomínaného zásahového tímu im odporučili obrať ovocie skôr ako dozrie. Dúfam, že bohatá úroda bukvice a jarabiny medvede viac udrží v lese. Pred zimou, keď potrebujú získať tukové zásoby budú samozrejme dosť aktívne, pri pohybe v lese treba byť opatrný a treba dať vedieť o svojom pohybe.

Čo je ešte podľa vás potrebné zdôrazniť ohľadom medveďov?

Ako som už spomínal, obyvatelia nám doteraz nahlasovali strety s medveďmi a škody nimi spôsobené. My sme sa ich snažili sumarizovať a posúvať kompetentným orgánom pri žiadostiach o výnimku zo zákona pri love medveďa. V posledných rokoch im aj tak nebolo vyhovené. Aj vzhľadom na nový prístup Ministerstva životného prostredia však obyvateľov prosíme, aby sa už obracali priamo na ministerstvo, prípadne Štátnu ochranu prírody. Predpokladám, že oni ich problémy vyriešia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia