Oduševnený fotograf vážne prehovoril aj do súťažnej konfrontácie

Oduševnený fotograf vážne prehovoril aj do súťažnej konfrontácie

Ján SvrčekAktuality20.11.2023

Vídať ho s fotoaparátom na rôznych športových podujatiach, no zvlášť na zápasoch najmladšieho poteru MFK Ružomberok. Jeho portfólium je však oveľa širšie, rozmanitejšie. Minulý týždeň Tomáš Lubelec si v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku pri slávnostnom vyhlásení výsledkov 8. ročníka amatérskej súťaže s názvom Ružomberčania fotografujú prevzal cenu za 1. miesto v kategórii Môj najlepší záber.

Pred pár dňami sa 43 – ročný Ružomberčan tešil z ďalšieho významného, dokonca medzinárodného úspechu, pri napĺňaní svojej veľkej vášne. Ide o veľmi peknú štvrtú priečku v celosvetovej súťaži Mensa International Photocup 2023, ktorá vznikla v roku 2004, keď len o jeden „bodík“ zaostal za pódiovým umiestnením, za Nemcom Elke Grüellom. Víťaz Steve Huth (USA) získal honor Mensa medzinárodný fotograf roka 2023.

Vlani vyhral Slovák, čo bol pre mňa impulz, aby som sa tiež zapojil. Krajiny, kde sú pobočky, alebo národné Menza skupiny, si najprv organizujú vlastnú súťaž, z ktorej tí najlepší postupujú do medzinárodného kola. Sú však štáty, kde patrí aj Slovensko, čo nemajú svoje pobočky, a tak autori priamo posielajú svoje zábery do ústredia celosvetovej súťaže,“ objasňoval T. Lubelec. „Pre tento rok bola vypísaní téma Loud, čiže hlučný, hlasný. Z troch zaslaných fotografií, sa mi jedna dostala do finále.“

Za povšimnutie stojí, že meno T. Lubelca, ktorý tomuto svojmu koníčku sa venuje od roku 2004, sa prvýkrát objavilo na súťaži až v roku 2020 a hneď v rámci projektu Ružomberčania fotografujú to bola druhá priečka. Vlani tu skončil tretí a teraz, ako sme už uviedli, dokonca ovládol jednu tému. „Samozrejme oba čerstvé úspechy, navyše hneď za sebou, ma tešia a určite sú pre človeka povzbudením. Prvý riadny ´foťák´ som si kúpil, keď som začal zarábať. Stále je to však v prvom rade hobby, som klasickým amatérom. Proste, fotografovanie sa mi páči, baví ma,“ doložil Tomáš Lubelec.

Foto: archív T. L. , Igor Kupčo

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia