Okres Ružomberok patrí v zaočkovanosti k priemeru.

Okres Ružomberok patrí v zaočkovanosti k priemeru.

RedakciaAktuality27.7.2021

Dobre si vedú aj Ružomberok 35 percentami. Na opačnom mieste tabuľky sú Stankovany s 22, Liptovský Michal s 23 a Bešeňová so Svošovom s 24 percentami.

Prekvapivé čísla

Tieto čísla platili začiatkom minulého týždňa. Odvtedy sa mohli zmeniť aj vďaka výjazdom očkovacích tímov priamo do dedín, pri ktorých očkujú jednorazovou vakcínou Janssen od firmy Johnson. Počet plne zaočkovaných ale rastie pomaly a podľa hlásení z čakárne, záujem je čoraz menší.

„Snažíme sa navštevovať také regióny a obce, ktoré sú od očkovacích centier vzdialenejšie a záujem je menší,“ povedala Silvia Pekarčíková, vedúca odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. Priznala, že tento systém je ekonomicky neefektívny, no každý zaočkovaný je plusom v boji s pandémiou.

„To ste ma prekvapili. Počítal som s tým, že to bude oveľa viac,“ povedal starosta Bešňovej Martin Baran. „Veď ku nám chodí veľa turistov z rôznych krajín, bývajú v hoteloch, penziónoch, v súkromí. Možnosť prinesenia ochorenia je veľká. Podnikatelia prišli kvôli covidu o príjmy, obec o 160-tisíc eur na daniach. Veril som, že sa opakovaniu situácie budú chcieť vyhnúť. Ekonomicky nás to postihlo moc. Síce nikto nezomrel, ale to neznamená, že by sa ľudia mali na to spoliehať. Dedina omladla. Starší sa očkovať dali, no mladí sa do toho asi až tak nehrnú. Ale čísla sú jasné. Od druhej svetovej vojny bol minulý rok prvý raz väčší počet mŕtvych ako narodených a príčinou je covid. Každého nabádam, aby išiel očkovať, aby chránil seba, svoju rodinu, blízkych ale aj iných ľudí.“

Ako dôvod nezáujmu ľudí o očkovanie v dedine vidí aj v rôznych antikampaniach v médiách. „Veď aj lekári či politici vykrikujú, aby sa ľudia neočkovali. Druhí tvrdia, že to treba. Ľudia sú zmätení, nevedia, kto hovorí pravdu. A internet a sociálne siete ani spomínať nejdem. Niektoré veci sú poriadne nezmysly a ľudia im veria.“

Môže za to aj ľudská hlúposť

Na rôzne hoaxy a hlúposť ľudí poukázal starosta Stankovian Vladimír Urban. „Murár, alebo vodič vás bude presviedčať o takých odborných veciach, virológii, imunológii, ktoré si netrúfnem ja s dvoma vysokoškolskými titulmi hodnotiť. A bude tvrdiť, že on má pravdu, bude vás presviedčať. Ľuďom vysvetľujem, že tuberkulózy sme sa na Slovensku zbavili vďaka povinnému očkovaniu, rovnako na tetanus neumierame. Asi je škoda, že očkovanie proti covidu nie je povinné. Demokracia je dobrá vec, ale odtiaľ, potiaľ.“

Starosta Liptovskej Teplej, dediny s viac ako tisíc obyvateľmi a 46 percentnou zaočkovanosťou prvou dávkou, je s uvedomelosťou občanov spokojný. Je vysoko pravdepodobné, že tí, čo využili prvú dávku prídu aj na druhú. Takže obyvateľov obce by mohlo byť zaočkovaných v najbližšej dobe viac ako polovica. „Nerobili sme žiadnu kampaň, ale ľudia aj tak pochopili, že je to veľmi dôležité. Možno ich nakopol prípad podnikateľa v našej obci, mladého chlapa v dobrej kondícii. Patril medzi prvých, ktorí v novembri minulého roka skončili na umelej pľúcnej ventilácii, len sme sa za neho modlili. Vyliečil sa, no iní obyvatelia z dediny také šťastie nemali.“

Starosta poukázal na to, že ministerstvá a štát mohli podporiť vakcinačnú kampaň na obciach, kde by mohla byť adresnejšia a účinnejšia ako v televízii.

Mnohé ružomberské dediny sú však v očkovaní oveľa ďalej ako niektoré v okrese Liptovský Mikuláš. Huty a Važec s 15 percentnou zaočkovanosťou, Beňadiková a Liptovská Porúbka s 18 percentami sa pri tretej vlne a delta variantu môžu stať epicentrami pandémie.

Naproti tomu v Pavlovej Vsi dostalo prvú dávku už 59 percent obyvateľov. Liptovský Mikuláš je na tom rovnako ako Ružomberok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia