Opustil nás folklorista Vojtech Littva

Opustil nás folklorista Vojtech Littva

RedakciaAktuality21.6.2023

Jeho celý život bol spätý s folklórom a regiónom Liptova a so svojou rodnou obcou Liptovské Sliače.

Narodil sa 25. júla 1940 vo vtedajšom Vyšnom Sliači. Ako chlapec tancoval v detskom folklórnom súbore Sliačanček. Ako tanečník pôsobil v SĽUK-u (1955 – 1957), vo VUS Jánošík v Brne (1960 – 1961). Ako tanečník a neskôr choreograf pôsobil až do roku 1993 vo folklórnej skupine Sliačanka, od roku 1962 choreograficky pôsobil aj vo folklórnom súbore (FS) Liptov v Ružomberku. Dlhoročne autorsky i organizačne spolupracoval pri realizácii Folklórneho festivalu Výhodná, Folklórnych slávnosti pod Poľanou v Detve, ale aj Detskom festivale v Likavke a iných. Spolupracoval pri tvorbe televíznych a rozhlasových programov aj hraných filmov (scénické obrázky Svadba, Pastiersky sviatok, Máje, Posledný tanec ondrejovský, Pastierske vinšovanie, Vynášanie Murieny).

Vojtech Littva vytvoril okolo 150 choreografií vo svojich kolektívoch i ako hosťujúci choreograf vo FS Gymnik, FS Magura, FS Oravan, FS Partizán, FS Považan, VUS Jánošík v Brne i vo folklórnych kolektívoch v Maďarsku a vo vtedajšej Juhoslávii. Bol nositeľom Medaily D. G. Licharda (2006) a víťazom I. celoštátneho súťažného festivalu folklórnych súborov (1971).

Pri príležitosti 60. výročia založenia jedného z najznámejších slovenských FS Liptov vyšla publikácia Vojto Littva a jeho Liptov. Jej podtitul je Pamätnica pri príležitosti 60. výročia FS Liptov. Publikácia v úvodných kapitolách opisuje najväčšiu obec Liptovské Sliače ako studňu nápadov a folklórnych tradícii regiónu Liptova a život a dielo jeho zakladateľa a prvého choreografa Vojtecha Littvu.

Za svoju prácu získal veľa ocenení napr.:
• 1972 Najlepší amatérsky tanečník ČSSR
• 2001 Cena obce Liptovské Sliače (750. výročie obce)
• 2006 Medaila D. G. Licharda (Národné osvetové centrum)
• 2007 Cena starostu obce (Celoliptovské dni matky)
• 2014 Pamätná plaketa predsedu ŽSK (MFF Východná)
• 2015 Pamätná plaketa za prínos v oblasti folklóru pri príležitosti životného jubilea (Obec Liptovské Sliače)

Na titulnej snímke V. Littva (vľavo) s choreografom Jurajom Kubínkom.

Česť jeho pamiatke.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia