Oslávili oslobodenie mesta Ružomberok

Oslávili oslobodenie mesta Ružomberok

RedakciaAktuality6.4.2023

"Už 78 rokov uplynulo odvtedy, ako bolo oslobodené naše mesto v najväčšej vojne. Ružomberok sa dočkal slobody 5. apríla 1945. Stalo sa tak po oslobodení mesta Liptovský Mikuláš, kde boje o slobodu horného Liptova trvali vyše dvoch mesiacov,“ uviedol v príhovore ružomberský primátor Ľubomír Kubáň počas spomienkových osláv4. apríla na Námestí slobody.

„Všetky veľké veci sú jednoduché a mnohé možno vyjadriť jediným slovom: sloboda, spravodlivosť, česť, povinnosť, milosrdenstvo a nádej.“ Takýto výrok raz povedal jeden z najvýznamnejších štátnikov 20. storočia, premiér Spojeného kráľovstva Winston Churchill. Tieto slová som zároveň nevybral náhodne. Vyjadrujú totiž podľa môjho názoru základ spoločnosti, základné hodnoty bez ktorých nie je možná moderná demokracia, ba čo viac, sú to hodnoty, ktoré ovplyvňujú naše životy. Pamätajme ale na to, že sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou, spravodlivému sudcovi nikdy nechýba milosrdenstvo, čestnému človeku zmysel pre povinnosť a že ľudský duch potrebuje v každom okamihu nádej.,“ pokračoval v slávnostnom príhovore primátor.

Ružomberský primátor ďalej pripomenul, že národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený ju prežiť znova. Pripomínať si udalosti 2.svetovej vojny, krutosť zabíjania ľudí a ničenia hodnôt je preto našou povinnosťou. Vojna si vybrala veľkú daň, priniesla so sebou obrovské ľudské a materiálne obete. O život prišlo veľa nevinných ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie či politické presvedčenie. Žiť v mieri nie je samozrejmosť a práve preto je potrebné vážiť si slobodu. Stretávame sa tu, aby sme vzdali hold hrdinom, aby sme spomínali na našich dedov, otcov, manželov, bratov, synov, na našich priateľov, známych i neznámych.

„Chceme vzdať úctu a vďaku všetkým obetiam II. svetovej vojny. Za to, že sa nebáli konať, že v rozhodujúcich chvíľach necúvli, že na oltári boja za mier a slobodu nechali to najcennejšie – svoje životy. Opakujte v týchto dňoch mená týchto ľudí a hovorte nahlas ich príbeh,“ podotkol ľ. Kubáň.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia