Oslávme Silvester aj Nový rok bezpečne

Oslávme Silvester aj Nový rok bezpečne

RedakciaAktuality31.12.2021

Pre niekoho je to krásne nebeské divadlo, pre iných zas nepríjemná hlučná zábavka. Či už sme jeden alebo druhý typ, majme na pamäti, že v národných parkoch, horách, či chránených územiach je používanie zábavnej pyrotechniky zakázané a niekedy môže byť aj nebezpečné.

V chránených krajinných oblastiach a národných parkoch je zábavná pyrotechnika zakázaná

Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že používanie zábavnej pyrotechniky v národných parkoch, či iných chránených územiach je zakázané. Ministerstvo totiž v tomto období eviduje zvýšené množstvo podnetov na porušovanie zákona. „Ministerstvo životného prostredia preto vyzýva verejnosť, aby dodržiavala zákaz používania pyrotechniky v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach aj počas Silvestra a osláv príchodu nového roka. Envirorezort odporúča vychutnávať si v prírode hlavne ticho, a keď už sa niekto vo veľkých sídlach rozhodne organizovať podobný druh zábavy, namiesto ohňostrojov je vhodnejšia laserová alebo hudobná šou. Zároveň oceňuje kroky jednotlivých samospráv, ktoré sa rozhodli príchod nového roka neprivítať ohňostrojom a peniaze radšej darovali na podporu útulkov pre zvieratá, respektíve iných charitatívnych projektov,“uvádza rezort na svojej stránke.

Ministerstvo tiež pripomína, že traumatizované sú voľne žijúce živočíchy či vtáky, ale aj iné spoločenské zvieratá žijúce v blízkosti ľudí. „Zvieratá v blízkosti vybuchujúcej pyrotechniky sú vystavené riziku popálenia tela, alebo poškodenia očí. Hluk spôsobený ohňostrojmi môže viesť zvierat s citlivým sluchom k poškodeniu sluchu zvierat, a dokonca až k jeho úplnej strate. Hluk pyrotechniky zároveň vyvoláva vo zvieratách nadmerný strach a stres. Zvieratá sa pred hlukom snažia utiecť, pričom si pri úniku často privodia zranenie, alebo vbehnú do cesty vodičom, čo má za následok ich úhyn. Pri úniku sú nezriedka dezorientované a opúšťajú svoje teritóriá.V prípade medveďa hnedého môže nastať prerušenie zimného spánku a v prípade samíc aj následné opustenie mláďat,“ uvádza rezort životného prostredia.

Zábavnú pyrotechniku je možné využívať len 31. decembra a 1. januára. „Podľa zákona je dovolené používať pyrotechniku v kategóriách F2 (rímske sviece, fontány s väčším rozptylom, niektoré druhy kompaktov, rakiet a delobuchov) a F3 (rakety, delobuchy alebo kompakty, ktoré predstavujú stredne veľké nebezpečenstvo) len od 31.decembra do 1. januára. Počas iných dní je zábavnú pyrotechniku možné použiť iba s písomným súhlasom obce,“ dodáva rezort.

Používanie zábavnej pyrotechniky môže byť nebezpečné

Pyrotechnik Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline preto upozornil na riziká spojené s neodbornou manipuláciou a používaním zábavnej pyrotechniky, ktoré môžu mať za následok devastačné poranenia ľudí a poškodenie majetku. Polícia preto pripomína ako správne manipulovať so zábavnou pyrotechnikou. „Zábavnú pyrotechniku kupujte v špecializovaných obchodoch, najprv si prečítajte návod na použitie, nikdy nezapaľujte nevybuchnutú zábavnú pyrotechniku ešte raz, nikdy nezapaľujte zábavnú pyrotechniku s veľmi krátkym zápalným knôtom, s nájdenými starými alebo stratenými nábojmi a výbušninami nemanipulujte, vždy odstráňte všetok svoj odpad vzniknutý použitím pyrotechnik,“ informuje polícia na sociálnej sieti.

Ako prebiehali oslavy v minulosti?

Nový rok sa v súčasnosti začína 1. januára, ale nebolo tomu tak vždy. U väčšiny národov začínal na jar, práve v období, keď sa prebúdzala príroda. V kresťanskej Európe termín nového roka zjednotil pápež Gregor XIII., ktorý upravil juliánsky kalendár.

Posledný deň v roku je známy ako starý rok či babí deň. V podvečer na Silvestra sa veriaci stretávali v kostole, kde sa slávnostne poďakovali Bohu za celý rok. Po tom nasledovali silvestrovské oslavy, ktoré sa konali v miestnych krčmách alebo na obecných úradoch. Zúčastňovali sa ich prevažne mladí. Na Silvestra bola nádielka na stole bohatšia, varila sa kapustnica s údeným bravčovým mäsom, klobásy a podobne. V podstate sa silvestrovská večera podobala štedrovečernej s tým rozdielom, že sa mohlo jesť mäso. Na Nový rok sa nemalo jesť mäso z hydiny, aby vraj do roka niekto neodišiel z domu. Veľký dôraz sa kládol na prežívanie prvého dňa nového roka. Hovorilo sa „ako na Nový rok, tak po celý rok“.

Do Nového roka vám preto prajeme veľa šťastia, zdravia, lásky a porozumenia.

Stanislava Bruk

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia