Oslávte Deň otcov, Čutkovskú dolinu zaplnia aktivity pre celú rodinu

Oslávte Deň otcov, Čutkovskú dolinu zaplnia aktivity pre celú rodinu

RedakciaAktuality6.6.2019

Nielen matky, ale aj otcovia majú svoj sviatok, na ktorý by sme nemali zabúdať. Dňom otcov si pripomíname dôležitosť muža v rodine, takzvanej hlavy rodiny. Tento deň však patrí aj vychovávateľom, pestúnom, náhradným otcom a všetkým, ktorí sa starajú o svoje ratolesti z pozície otca. V dnešnej dobe sú muži poväčšine živiteľmi rodiny, v práci zotrvávajú do neskorých hodín a čas strávený s dieťaťom sa je často zanedbaný. Materské centrum Nevedko v Ružomberku sa rozhodlo zorganizovať podujatie Otcovia a deti, ktoré je venované práve medzinárodnému sviatku Dňa otcov.

„Míľa pre mamu, ktorá sa organizuje pri príležitosti Dňa matiek, je už značkou a je podporená Úniou materských centier, navyše má aj dobrú mediálnu odozvu, pretože je oslavou materstva. A práve preto je našou povinnosťou nezabúdať ani na ockov a zdôrazniť, že sú rovnako dôležití v našich životoch. Mužská rola je v dnešnom svete možno práve o to náročnejšia, pretože sú často mimo rodín,“ hovorí pre portál Žijem v Ružomberku Andrea Dobošová, štatutárna zástupkyňa Materského centra Nevedko a jedna z organizátoriek sobotňajšieho podujatia Otcovia a deti. Dodáva, že prvý impulz zorganizovať podujatie ku Dňu otcov vyšiel zo strany samotných otcov, ktorí sa cítili byť v úzadí.

Aktivity sú vytvorené tak, aby zaujali ockov aj deti

Aktívny čas pre celú rodinu

Hlavnou myšlienkou sobotňajšieho podujatia je vytvoriť priestor, kde rodina môže tráviť spoločný čas. „Chceme vytvoriť príležitosť stráviť deň aktívnou formou, nielen sa niekde posadiť, niečo počúvať, nahliadať, ale aktívne niečo robiť. Je to príležitosť pre celú rodinu, pretože aj keď je to podujatie určené primárne pre otca a dieťa, maminka tam môže byť niekde v pozadí, sledovať situáciu, vniesť humor a užívať si spoločne strávený čas aj takto pasívnejšie,“ dodáva Andrea Dobošová aj z pozície matky dvoch detí a pozýva celé rodiny v sobotu 8. júna od 10:00 hod. do Čutkovskej doliny.

Simulačné okuliare vzdelávali otcov aj deti

Aktivity, ktoré vzdelávajú

Účastníci sa môžu tešiť na viaceré stanovištia, kde si môžu užiť rôzne aktivity – jazdu na motorkách, lukostreľbu, športové a mierne adrenalínové aktivity a podobne. Všetky sú v réžii prizvaných hostí, ktorými sú OZ Obrovo, mestská a štátna polície, armáda, Mestské lesy, MFK a MBK Ružomberok, Karol Olejník, držiteľ čierneho pásu bojového umenia Aikido, Motoklub Free Riders motorkári a ďalší. „Potrápime zábavnou a edukatívnou formou svaly, mozgové závity, zručnosti, ale aj jemnú a hrubú motoriku,“ zhŕňa Dobošová a poznamenáva, že podujatie má skutočne aj vzdelávací charakter, pretože minulý rok si policajti pripravili pre deti špeciálne okuliare, ktoré simulovali videnie podguráženého človeka a po ich nasadení museli zdolať cestu medzi prekážkami. Aktivita poukazovala na nebezpečenstvo, ktoré číha v prípade opitosti.

Minuloročné varenie krupicovej kaše

S organizáciou pomáhajú aj členovia OZ Ružomberčan

Do organizácie podujatia sa zapojili aj členovia Občianskeho združenia Ružomberčan, ktorého poslaním je okrem iného aj podpora mladých rodín. Ako dodala Dobošová, členovia pomáhajú predovšetkým v technickom zabezpečení podujatia. „Zrazu je tá organizácia ľahšia, prišli ockovia, starí ockovia, ktorí si rozdelili úlohy a veľmi nás odbremenili od množstva vecí, ktoré sme dovtedy museli robiť sami. Niektorí vešali plagáty, ďalší boli pri registrácii, odpadla nám veľká ťarcha drobnosti, ktoré keď sa nazbierajú, vytvoria naozaj prácu aj na celý deň.“ OZ Ružomberčan spolupracuje nielen na akcii Otcovia a deti, ale jeho členovia pomáhali aj na podujatí Míľa pre mamu. „Veľmi sa teším z tejto spolupráce, skutočne nás to odbremenilo a viac si užijeme celý deň,“ dodala s úsmevom Dobošová a zaspomínala si na posledný ročník, kde práve členovia OZ Ružomberčan na jednom stanovišti varili krupicovú kašu. „Ockovia mali k dispozícii ingrediencie, varné platničky a museli navariť kašu. Niektorí ju varili prvýkrát v živote, ďalší boli zručnejší a potom to spolu zjedli, ale predovšetkým to vnieslo množstvo humoru do celej akcie,“ uzatvorila Andrea Dobošová, ktorá aj tento rok pozýva zažiť aktívne jedinečný čas v kruhu rodiny.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia