Oslavy majstra farieb

Oslavy majstra farieb

RedakciaAktuality12.9.2023

Pestrý a rôznorodý program tvoril tohtoročný multimediálny festival Fullove dni, ktorý sa uskutočnil 31. augusta až 9. septembra v Ružomberku. V centre mesta a v Galérii Ľ. Fullu ponúkol hudobné folklórne, vystúpenia, tvorivé dielne.

Zaujímavú bodku za oslavou majstra farieb Ľ. Fullu dala posledný deň podujatia kapela Cigánski diabli. Ich temperamentný koncert bol prierezom najkrajších a zároveň aj notoricky najznámejších čardášov, rómskych, slovenských a židovských skladieb, či klasikou. V programe zazneli aj skladby z posledného hudobno-tanečného projektu vytvoreného v spolupráci Jánom Ďurovčíkom a Slovenským Divadlom Tanca s názvom “Cigáni Idú do Neba”.

Orchester Cigánski diabli reprezentuje Slovensko po celom svete už od roku 2007. Vystupoval na všetkých piatich kontinentoch a v 35 krajinách, vrátane USA, Austrálie, Kanady, Japonska, Číny, Južnej Kórei, Mexika, Egypta a takmer celej Európy. Reprezentoval Slovensko aj na Letných olympijských hrách 2008 v Londýne, Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri, na Expo 2008 v Zaragoze a Expo 2010 v Šanghaji. Medzi prestížne koncertné sály, v ktorých vystupoval, patria Berlin Philharmonics, Komische Oper a Kozerthaus v Berlíne, Royal Opera House-London, Hans Max Saal-Munich, Smetanova síň v Prahe, Konzert und Kongressaal Luzern, Concert Hall Melbourne, Goldener Saal-Musikverein-Vienna, Is Sanat Hall-Istanbul, Culture Palaise.

Piesne v podaní Cigánskych diablov si prišlo vypočuť do Parku Š. Hýroša niekoľko stoviek divákov. Uvedené podujatie sa tešilo najväčšej návštevnosti zo všetkých akcií. Vytvorilo krásnu bodku za oslavou života a diela majstra Fullu. V tejto súvislosti musíme uviesť, že aj samotné otvorenie Fullových dní prilákalo veľké množstvo ľudí pred hotel Kultúra, kde ich otvorila slovenská vokálna skupina FRAGILE. Tvoria ju populárne osobností, ktoré sú známe z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či TV šou. Bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, skupina FRAGILE interpretuje známe rock/pop/jazzové hity svetových umelcov. Hoci sa v ich repertoári nájdu aj skladby velikánov akými sú Bach či Chopin, ich najväčšou prednosťou sú tituly súčasnej populárnej hudby. Hitom svetových autorov a interpretov dávajú svojou kreativitou a hravosťou novú tvár.

Fullove dni môžeme označiť za druhé tohtoročne najväčšie podujatie v Ružomberku po programe Ružomberského jarmoku. Ponúklo desať dní veľmi hodnotných umeleckých vystúpení, tvorivých dielní. “Som rád, že terajší ročník Fullových dní sa vydaril a jeho program si pozrelo veľké množstvo ľudí. Verím, že aj na rok sa nám podarí vytvoriť pestrú paletu rôznych vystúpení. Veľkú zásluhu pri tvorbe tohtoročného programu majú Marianna Stančoková a Marek Zelnický,“ uviedol zástupca ružomberského primátora Róbert Kolár.

Fullove dni pripravili Kultúrny dom A. Hlinku, mesto Ružomberok, Spoločnosť Kolomana Sokola, Slovenská národná galéria, Galéria Rozeta a R. Kolár.

Fotogaléria

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia