Ôsmaci súťažili vo finále regionálnej súťaže základných škôl v chémii REGIOCHEM

Ôsmaci súťažili vo finále regionálnej súťaže základných škôl v chémii REGIOCHEM

RedakciaAktuality7.6.2023

Zapojilo sa celkovo 116 žiakov z 12 rôznych základných škôl a spolu vytvorili 30 štvorčlenných tímov. Do posledného tretieho kola, ktoré sa konalo v stredu 1. júna 2022 sa v administratívne budove Mondi SCP, postúpilo 5 najlepších.

Víťazmi sa po troch kolách stali členovia tímu OPICE zo ZŠ Zarevúca. Tesne za nimi skončili PAPACHEM zo ZŠ sv. Vincenta a tretie miesto obsadili ÍÓNY zo Základnej školy s materskou školou Lúčky.

Súťaž otvorila Ivana Keyzlarová, riaditeľka Ľudských zdrojov Mondi SCP so slovami: „Teší ma, že sa tento rok prihlásil veľký počet detí. Chémia je náročný predmet a my chceme deťom ukázať, že sa chémia dá robiť aj inak a zábavnejšie.“ Súťaž prišlo podporiť aj publikum a žiaci, ktorí sa do finále neprebojovali. Podporiť svoje dieťa prišiel aj Milan Sloboda, vedúci oddelenia Kontrolingu Mondi SCP. „V jednom z tímov mi súťaží dcéra, prišiel som jej držať palce. Zároveň je to už moje tretie dieťa, ktoré sa zapojilo do tejto súťaže. Za to, že majú moje deti vzťah k chémii, musím jednoznačne poďakovať pani učiteľke zo ZŠ Zarevúca, Soni Kenderovej.“ Témou 4. ročníka REGIOCHEMU boli Exotermické a endotermické reakcie. Oxidy

Organizačným garantom súťaže boli dve pani učiteľky chémie. Helena Drobúlová z Gymnáziá sv. Andreja v Ružomberku a Jana Júdová zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku, ktoré využili svoju kreativitu a podieľali sa na pútavom obsahu súťaže. „Žiaci sa ešte pred samotným spustením dopytovali na REGIOCHEM, ktorý poznali od svojich starších spolužiakov z minulých ročníkov. Okrem hodnotných cien, akými boli notebooky, elektrokolobežky či reproduktory alebo bezdrôtové slúchadlá, ktoré vo finále mohli vyhrať, zažili aj veľa zábavy, posilnili tímového ducha zažili správnu štipku adrenalínu a napätia“, zhodnotila súťaž Lenka Štúrová, organizátorka celej súťaže z Mondi SCP.

Všímali si rôzne kritériá

Tri kolá súťaže boli naozaj pestré. V prvom kole súťažili všetky tímy a ich úlohou bolo znázorniť pokus, v ktorom bude oxid v úlohe reaktantu alebo produktu. Dôležité bolo, aby tím spolupracoval, experimentoval v chemickom laboratóriu, dôkladne zaznamenal postup a bol kreatívny. Druhé kolo prebehlo online formou, kedy plnili zadané úlohy. Do tretieho kola postúpilo už len 5 najlepších tímov. „Žiaci, ktorí sa do súťaže zapojili, nie sú len jednotkári. Je to súťaž aj pre tých, ktorý majú aj horšie známky a nemusia byť zrovna zdatní v tomto odbornom predmete. Všetkých ale spoločne spája chuť bádať a merať si sily so svojimi rovesníkmi,“ povedala pani učiteľka Soňa Kenderová, ktorej žiaci sa aj v tomto ročníku prebojovali do finále a zvíťazili.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia