Otec biskup o Katolíckej univerzite

Otec biskup o Katolíckej univerzite

Ján SvrčekAktuality9.2.2024

Štyri roky (2014 - 2018) František Trstenský pôsobil na Katolíckej univerzite v Ružomberku ako prorektor pre zahraničné vzťahy. Včera rodák z Oravy zavítal na známu vysokoškolskú adresu na Hrabovskej ceste ako spišsko-diecézny biskup na pracovno - duchovné stretnutia so svojimi kňazmi. Pri tejto príležitosti sme sa Mons. Františka Trstenského spýtali, ako on vníma ružomberskú univerzitu, jedinú svojho druhu nielen u nás, ale aj v rámci bývalého Československa.

"Ide o vzdelávaciu inštitúciu, ktorá formuje srdce a myseľ. Také je jej poslanie, jej náplň. Aj heslo," zdôraznil na úvod otec biskup. "Preto je veľmi dôležité, aby sme ju vnímali v rámci akejsi univerzálnosti našej cirkvi. Veľmi sa prihováram za to, aby to nebola len regionálna, ale nadnárodná inštitúcia. Katolícke univerzity vo svete majú veľmi dobré renomé. Je potrebné, aby aj naša univerzita sa opierala o skúsenosti kvalitných univerzít v iných krajinách a z nich čerpala. Aby sa takto, tiež v medzinárodnom kontexte ďalej rozvíjala."

Pripomeňme, že Katolícka univerzita v Ružomberku, ktorá je verejná vysoká škola, bola zriadená 1. júla 2000 a ponúka štúdium na štyroch fakultách, troch v Ružomberku - filozofickej, pedagogickej, zdravotníctva a teologickej v Košiciach.

Foto: autor, KU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia