Otvorenie diaľnice D1 okolo Ružomberka je o krok bližšie

Otvorenie diaľnice D1 okolo Ružomberka je o krok bližšie

RedakciaAktuality6.3.2024

Európska komisia schválila 125 miliónov eur na výstavbu úseku diaľnice D1 medzi Hubovou a Ivachnovou. Nedávny prieskum dopravy Slovenskej správy ciest potvrdil nelichotivé prvenstvo dopravy v Ružomberku. Po ceste 1/18, teda hlavným cestným ťahom, prejde cez mesto denne až 29 580 automobilov.

To je dvakrát viac ako po D1 Prešov západ - juh, o približne 7 500 áut viac ako po ceste 1/18 popod Strečno a v porovnaní so sčítaním dopravy v ružomberskom úseku cesty 1/18 spred ôsmich rokov je to viac o približne 4 800 vozidiel.

Odľahčiť a presmerovať dopravu pomôže diaľnica D1 v úseku Ivachnová – Hubová s tunelom Čebrať. Podľa pôvodných plánov mala už slúžiť motoristom. Nový termín ukončenia je stanovený na rok 2025. Tento týždeň prišla z Európskej komisie pozitívna správa. Na dostavbu tohto úseku diaľnice vyčlenila 125 miliónov eur.

„Veľmi sa teším tejto správe. Peniaze sú absolútny základ toho, aby bol dodržaný harmonogram prác, aby bola diaľnica dokončená a otvorená. Sľubujeme si od toho zníženie fatálneho dopravného zaťaženia, ktoré sužuje mesto Ružomberok. Trvalé dopravné zaťaženie trápi mesto, zlá dopravná situácia je dennodenne v našich mestských častiach. Niet pochybností, že konečné vyriešenie problémov prinesie až dokončenie diaľnice a ja verím, podobne ako všetci naši obyvatelia, že to bude v termíne a čo najskôr,“ povedal primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Nový úsek diaľnice D1 Hubová – Ivachnová v dĺžke 14,92 kilometra tvorí celkovo 235 stavebných objektov. Zahŕňa19 mostov v súhrnnej dĺžke takmer štyri kilometre, tri križovatky, jedno odpočívadlo a tunel Čebrať. Súčasťou stavby sú aj zárubné a oporné múry a 7,5 kilometra protihlukových stien.

Začína mimoúrovňovou križovatkou Hubová, prostredníctvom ktorej a napojí na cestu I/18. Trasa križuje Váh, vedie severným svahom údolia Váhu a obcou Hrboltová, za ktorou vchádza trasa diaľnice do tunela Čebrať a pred mimoúrovňovou križovatkou Likavka vychádza z tunela. Odtiaľ pokračuje pod hradom Likavka, severným obchvatom obcí Martinček a Lisková, opätovne križuje rieku Váh a na svojom konci sa plynule napojí na sprevádzkovaný úsek diaľnice D1 do Prešova.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia