Otvorili klenotnicu dolnoliptovských jarných zvykov

Otvorili klenotnicu dolnoliptovských jarných zvykov

RedakciaAktuality6.5.2019

Do klenotnice jarných obyčajov na dolnom Liptove nazreli účastníci besedy v Ružomberku. So zvykmi ich zoznámila turistická sprievodkyňa Miriam Považanová. Jej spolubesedníčkou bola folkloristka Miriam Bystričanová z Likavky.

„Folklór je mojou súčasťou života. Venujem sa mu od detstva. V našej obci som účinkovala v detskom folklórnom súbore, neskoršie v dedinskej folklórnej skupine. Teraz, počas štúdií v Bratislave, som členkou folklórneho súboru Technik a ružomberskej speváckej skupiny Čriepky,“ začala rozprávanie Miriam Bystričanová. K slovám pridala aj dve pesničky a predstavila aj svoj likavský kroj.

Súčasťou stretnutia milovníkov histórie a národopisu bola aj prezentácia fotografií z rôznych liptovských obcí, kde ešte udržujú tradície. Účastníci besedy dopĺňalo slovo lektorky o vlastné skúsenosti, spomienky na detské časy.

Časť fotografií bola venovaná zvykom súvisiacim s príchodom jari a Veľkou nocou v obci Liptovské Sliače. Tam sa až do dnes udržal zvyk vynášania Moreny – slamenej ženy, ktorú krojované devy niesli v sprievode k potoku. Tam ju zapálili a hodili do vody. Mala s ňou odplávať zima a na jej miesto prísť jar.

Vynášanie Moreny bolo v minulosti neodmysliteľnou súčasťou vítania jari nielen v Liptovských Sliačoch, ale aj v celom dolnoliptovskom regióne. Tento starosloviensky zvyk sa viazal vždy k Smrtnej nedeli - dva týždne pred Veľkou nocou. V posledných rokoch je v Liptovských Sliačoch spätý s Veľkonočnou nedeľou, keď sa skončí pôst a môže sa už spievať.

Diskusia bola súčasťou série besied a prehliadok Ružomberka s názvom Potulky mestom. Pripravili ju Mesto Ružomberok, oblastná organizácia cestovného ruchu Región Liptov a Informačné centrum Ružomberok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia