Otvorili klenotnicu ľudových obyčajov z Liptovských Revúc

Otvorili klenotnicu ľudových obyčajov z Liptovských Revúc

RedakciaAktuality27.6.2019

Pravdepodobne išlo až o 180 ha, čo predstavovalo tri poplužia. Tento dokument dokazuje, že v L. Revúcach boli roľníci pred uvedeným rokom. Dedina dostala názov podľa potoka, ktorý pretekal dolinou.

Život v L. Revúcach bol odjakživa spätý s pôdou, s chovom poľnohospodárskych zvierat a s nimi súvisel každodenný život obyčajného človeka. Toto sa premenilo aj do je zvyklostí, oblečenia, taktiež kuchyne. S týmto všetkým sa rozhodol zoznámiť vedúci folklórneho súboru Liptov v Ružomberku Igor Littva.

„Dva roky som chodil na výskum do L. Revúc. Stretával som sa tam s najstaršími obyvateľmi dediny, ktorí ma zasväcovali do tajov svojho života. Oboznámili ma so svojimi piesňami, ale aj zvykoslovím,“ povedal I. Littva. Ďalej uviedol, že všetko si pozorne zapisoval, pesničky nahrával, aby ich mohli spracovať pre ľudovú hudbu súboru Liptov.

Poznatky o živote, v L. Revúcach, ktoré získali folkloristi zo súboru Liptov, stali sa podkladom pre umelecký ľudový program, ktorý uviedli 13. júna vo veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku. Počas približne dvojhodinového scénického pásma, ktoré obohatila svojim speváckym umením Anna Hulejová, sa premietol na pódiu celý poľnohospodársky rok. Samozrejme, že bol poznačený najmä prácami na zabezpečenie obživy pre rodinu. Nechýbali v ňom ani radovánky. Tie súviseli s najmä fašiangami. Vtedy krojovaný sprievod mládencov, diev a rôznych masiek ako napríklad cigánky obveseľoval dedinčanov.

Príchod jari bol v L. Revúcach spätý so zvykom vynášania Murieny a vítania Vesny. Aj vďaka speváčkami súboru Liptov sa diváci preniesli na lúky, kde už zostali len zvyšky snehu. Hladina vody rieke Revúca sa zdvihla s topiacim sa snehom na okolitých vrchoch. Tieto po zakvitnutí lúk sa stali miesto rôznych hier detí pasúcich dobytok. Na stráne nad dedinou sa v júni vydali kosci, aby pripravili seno na zimu pre svoj statok. Vtedy sa z horských lúk ozýval spev hrabačiek.

„Uvedomujem si, že ešte by bolo dobré popracovať na programe. Mne tam chýbalo rozvinutie napríklad fašiangového motívu, ale aj svadby,“ vyjadril sa po zaznení posledných tónov programu jeho tvorca I. Littva. V hľadisku boli aj ľudia z L. Revúc, ktorí boli spokojní s mapovaním zvykoslovia, tancov a spevov zo svojej viesky. K nim patrila aj starostka obce Jana Šimová, ktorá v kroji prišla poďakovať súboru Liptov za ich vystúpenie.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia