OZ Ružomberčan opäť pomohol zdravotníkom získať krv

OZ Ružomberčan opäť pomohol zdravotníkom získať krv

RedakciaAktuality28.4.2021

Spolupráca OZ Ružomberčan s Ústrednou vojenskou nemocnicou priniesla ďalšiu spoločnú akciu, na konci ktorej sú spokojní nielen zdravotníci, členovia OZ ale aj pacienti. Dnešná, v poradí už šiesta, kvapka krvi pomohla doplniť zásoby tejto vzácnej tekutiny.

„Doteraz sme organizovali odbery v zime a v lete, teraz sme pridali ďalší termín, ktorý vyplynul z potreby zdravotníkov a nedostatku krvi. Teší nás, na našu výzvu zareagovali a prišli nielen naši členovia ale aj tí, ktorí so združením nemajú nič spoločné. Toto je prvá lastovička po prestávke spôsobenej covidom. Začíname organizovať rôzne aktivity a po úplnom uvoľnení protipandemických opatrení sa vrátime do bežného režimu,“ povedala členka výboru OZ Ružomberčan Jana Streitová.

Na klinike sa zelenalo

Na klinika hematológie sa dnes pohyboval nezvyčajne veľký počet ľudí v zelenom oblečení. Neboli to vojaci ale poľovníci a lesníci. OZ Ružomberčan spolupracuje s mestskými lesmi, pri výsadbe a ošetrovaní stromčekov. Lesníci sa poďakovali touto formou.

„Veľa z nás tu chodí pravidelne, teraz nám výzva občianskeho združenia prišla vhod. Je nás tu viac ako dvadsať,“ povedal Martin Mrva, vedúci Obvodnej poľovníckej komory Ružomberok.

V zelenom bol aj 21- násobný darca lesník Martin Kútnik z Hubovej, prešiel s dcérou, prvodarkyňou.

„Manželkina matka mala leukémiu, potrebovala veľa krvi, aj toto je spôsob, ako dlh splatiť a pomôcť tým, ktorý ju potrebujú.“

Devätnásťročná dcéra Klára študuje na gymnáziu, dnes má za sebou novú skúsenosť. „Skôr som nešla kvôli korone, určite sa ešte vrátim.“

Tradičnými darcami sú zamestnanci Mondi SCP. Katarína Budveselová, držiteľka bronzovej Jánskeho plakety, pracuje na oddelení ľudských zdrojov. Pre tých, čo váhajú, má jasný odkaz. „Treba to skúsiť, nič za to nedáte.“

Až z Trnavy prišiel Ľubo, ktorý už dlhšiu dobu spolupracuje s OZ Ružomberčan. „Dozvedel som sa, že tu majú nedostatok krvi, tak som prišiel podporiť Ružomberčanov a pacientov nemocnice. Je super, že kvapku organizujú, lebo ľudí motivujú. Aj takých ako som ja, pretože dnes dávam krv prvý raz. Možno takto získame návyk a budeme tu chodiť pravidelne.“

Svoju prvú pečiatku do preukazu darcu dostala aj 18-ročná Ružomberčanka Vanesa Martonová, maturantka zdravotnej školy. Členkou OZ Ružomberčan je od jeho založenia v roku 2016. „Páči sa mi nielen táto akcia, ale aj ostatné kultúrno spoločenské aktivity.“ Patria medzi napríklad Deň detí, Deň matiek, Míľa pre mamu a ďalšie. „Už sa teším na sadenie stromčekov v lese, ktoré by malo byť v máji.“ Krv prišiel darovať aj nevidiaci Peter, ktorý to robí pravidelne už 15 rokov: „Prišiel som krv darovať už viac ako 70-krát. Po zlatej plakete som to prestal počítať.

Medzi darcov prišiel aj MUDr. Juraj Mitura, prednosta ústavu klinickej hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok. Vysvetlil, prečo sa situácia s nedostatkom krvi tak dramaticky zmenila.

Dôvody sú štyri. Prvým je výpadok študentov stredných a vysokých škôl, druhým home office zamestnancov.

„Tretím dôvodom je prirodzený strach, štvrtým obmedzenia po prekonaní covidu, po očkovaní, pred očkovaním. Keď spočítame tieto štyri veci, tak tvoria určite viac ako polovicu darcov, taký výpadok je veľmi ťažké nahradiť,“ povedal prednosta.

Upozornil, že počet prijímateľov krvi sa neznížil. „Onkologických pacientov máme rovnaký počet, dopravných nehôd a rôznych úrazov tiež neubudlo. Pridali sa plánované operácie a na toto všetko potrebujem týždenne minimálne 80 darcov. Potom prežijeme. Preto poďakovanie patrí každému, kto sa rozhodne krv darovať.“

Ústredná vojenská nemocnica prosí tých, ktorí spĺňajú podmienky, aby sa objednávali na telefónnom čísle 044/4382401 v pracovných dňoch od 10:00 h do 12:00 h a od 13:00 h do 15:00 h. Kritický stav je hlavne v krvných skupinách Rh negatív a 0.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia