OZ Ružomberčan rozdalo už 15 tisíc rúšok

OZ Ružomberčan rozdalo už 15 tisíc rúšok

RedakciaAktuality24.4.2020

Väčšina členov OZ Ružomberčan má viac ako 60 rokov. Táto skupina obyvateľstva patrí v súvislosti s následkami ochorenia COVID-19 k tej najviac ohrozenej. Jedným z účinných preventívnych opatrení je nosenie ochranného rúška na verejnosti. Vďaka pomoci od podporovateľa, pána Milana Fiľa, získalo OZ Ružomberčan 20 tisíc rúšok.

Medzi členov združenia distribuovali 12-tisíc rúšok, 3-tisíc rozdelili zamestnancom Mondi SCP. Ostatné venujú ešte seniorom v domovoch sociálnych služieb a vybraným komunitám.

Najviac rúšok putovalo do Likavky

Tri týždne trvalo dobrovoľníkom, členom združenia OZ Ružomberčan i ružomberským futbalistom, aby rúška rozdelili do obálok a rozniesli svojim členom starším ako 50 rokov. Okrem centra dolného Liptova a mestských častí rozdali ochranné pomôcky aj členom zo všetkých obcí okresu. Najviac rúšok putovalo do Likavky, keďže v zozname figurovalo až 260 členov, ktorí dostali 520 týchto ochranných pomôcok. Každý člen totiž dostal dve rúška.

Prostredníctvom pomoci spoznali tajné zákutia mesta

„Zajtra (25. apríla) budeme doručovať rúška členom v Liptovských Sliačoch. A tým vlastne osobné doručovanie končíme. Začínali sme v Černovej, Veľkom Políku prešli sme Satelity a tak postupne celým Ružomberkom. Včera podvečer sme v meste skončili doručovanie členom bývajúcim na Považskej ulici. Spolu s futbalistami a ich trénerom sme spoznávali aj utajené zákutia mesta,“ povedala zakladajúca členka OZ Ružomberčan Jana Streitová.

Doplnila, a vyjadrila veľké poďakovanie za pomoc viac ako 20 „Ružomberčanom“ ktorí prijali úlohu poštárov a doručovali rúška na adresy.

„Bez ochotných dobrovoľníkov, našich členov združenia, by sme sa ešte teraz trápili s doručovaním. Pre opatrenia, ktoré v súvislosti s pandémiou platia, sme nemohli pozvať členov, aby si prišli prevziať rúška do kancelárie. Preto sme sa za členmi vybrali my“ uviedla Streitová.

Keďže v niektorých prípadoch bolo komplikované nájsť členov podľa adries uvedených pri registrácii do združenia, upozornila Streitová, aby si členovia aktualizovali adresu podľa toho, ako majú uvedené v občianskom preukaze.

Pomoc putovala pre 6 000 členov

Zoznam členov nad 50 rokov, ktorým putovala táto pomoc obsahoval bezmála 6 000 mien. Členovia prijali túto formu pozornosti o zdravie a prevenciu pred infekciou nového koronavírusu veľmi pozitívne. Na stránku OZ boli zaslané poďakovania. „Vážime si vašu starostlivosť, prajeme pánovi Fiľovi a členom výboru zdravie a silu organizovať pre nás pomoc a aj krásne kultúrne stretnutia. Na tie sa už teraz tešíme,“ uviedla členka Občianskeho združenia, Alena Vinžíková. Rúška padli ako uliate aj manželom Jurášovcom. „Srdečná vďaka za všetko, čo svojim členom poskytujete a umožňujete. Už aby tieto zvláštne časy pominuli a mohli sme opäť normálne fungovať,“ uviedli manželia Jurášovci z Krčméryho ulice v Ružomberku. „Chcela by som sa vám všetkým poďakovať za to, že aj v týchto pre nás ťažkých časoch nie sú starí ľudia pre Vás ľahostajní a dostali sme od vás ochranné rúška,“ napísala na margo pomoci pod taktovkou OZ Ružomberčan Oľga Kolesárová.

Skutky, ktoré nezostali nepovšimnuté

OZ Ružomberčan sa za svoj boj s pandémiou ocitlo v prvej vlne tých, ktorých ocenil primátor mesta. Za nezištnú pomoc udelil prvý muž mesta cenu primátora tým, ktorí významnou mierou pomáhajú zvládnuť aktuálnu krízu. S pandémiou už bojovalo OZ Ružomberčan aj rozdávaním hygienických potrieb do Ústrednej vojenskej nemocnice i do domovov sociálnych služieb. Dar od Harmaneckých papierní rozniesli od Liptovskej Osady až po Partizánsku Ľupču.

Holding Eco-Investment, ktorý stojí za týmito aktivitami, je jednou z firiem, ktoré vyčlenili finančné prostriedky na boj s koronavírusom. Spoločnosť prostredníctvom Občianskeho združenia Ružomberčan a Nadácie Supra dlhodobo podporuje región a jeho obyvateľov .

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia